Nenechte se ulovit!

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2022

Byli, jsou a budou. Lidé, kteří se snaží obohatit na cizí úkor. Zloději a podvodníci. Zloděj postupuje poměrně přímočaře – třeba vypáčí zámek a odnese vám z bytu cennosti. Podvodník je rafinovanější, a přitom se tolik nenadře. Nepotřebuje páčidlo a nemusí se plížit po nocích. Stačí maličkost – přesvědčit vás, abyste mu své peníze dali. Nebo alespoň půjčili klíče od bytu.

Jenže proč byste měli cizímu člověku dávat peníze nebo klíče od bytu? Sotva budete na ulici podezřelým existencím přispívat na vybájené charitativní účely. Stejně tak asi nenecháte kohokoliv na potkání ofotit si vaši občanku. Mohl by se pak třeba pokusit vaším jménem získat nějakou výhodnou nebankovní půjčku.

Čtyři tipy, jak nenaletět internetovým „rhybářům“

  1. Neklikejte na „přihlašovací“ odkazy v e-mailech, i když vypadají bezpečně. Raději se na daný web přihlaste v novém okně prohlížeče (ručním zadáním adresy, otevřením záložky apod.).
  2. Sledujte URL adresu v prohlížeči – většina podvodných stránek sice vypadá stejně, ale jejich adresa ne. Pozor, v případě sofistikovanějších podvodů se podvržená adresa může lišit od té správné jen nepatrně!
  3. Nepřihlašujte se na weby s nešifrovaným připojením (šifrované spojení poznáte podle protokolu https:// či ikonky zámečku v adresním řádku prohlížeče). Zároveň mějte na paměti, že samotné šifrování neznamená nic než to, že vaši komunikaci nebude snadné odposlechnout. Nelze vyloučit, že se šifrovaně spojujete s podvodníkem!
  4. Jakákoliv naléhavost je podezřelá. Píše vám někdo, že se musíte co nejdříve přihlásit do internetového bankovnictví, jinak přijdete o peníze? Téměř jistě půjde o podvod. E-maily, které vás s nějakou pohrůžkou vybízejí k neodkladné akci, si nezasluhují vaši důvěru. Jednejte s rozvahou, nenechte se dotlačit k nepromyšleným krokům, a pokud si nejste jisti, poraďte se s někým, komu věříte. Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Ani ryby z internetového rybníku.

Podvodníci v síti

Přesto se nejen zlodějům, ale i podvodníkům daří. Co teprve ve virtuálním prostředí, kde se kdokoliv může celkem přesvědčivě vydávat za kohokoliv... Snad každému někdy přistála v e-mailové schránce lákavá nabídka miliardového zisku – stačí komusi poslat drobnější částku nezbytnou k uplacení jednoho bankovního úředníka, a polovina pohádkového dědictví zesnulého magnáta z Nigérie je vaše. Ne, slibované miliardy samozřejmě nikdy na svém účtě neuvidíte. Skutečné jsou jen peníze, které pošlete podvodníkům.

Podobné korespondenční podvody se vyskytují už celá staletí a naletí na ně skutečně málokdo. Podobně snadno lze prohlédnout všechny podezřele výhodné nabídky výher. Větší šanci na úspěch může mít člověk, kterého jste sice ve skutečnosti nikdy neviděli, ale přes sociální sítě se s ním velmi dobře znáte. Tak dobře, že se třeba nebráníte úvahám o společné šťastné budoucnosti. Když se takový blízký „přítel“ ocitne v zoufalé životní situaci a požádá vás o bezodkladnou finanční pomoc, je jistě těžší podvodu odolat než v případě podezřelých psaní odkudsi z Afriky.

Jde vlastně o obdobu naléhavých telefonátů na vytipovaná čísla seniorů, od nichž se (bohužel někdy úspěšně) pokouší falešný „vnuk“ vylákat peníze, potřebné k okamžité záchraně jeho života. V tomto článku však chceme upozornit na trochu jiný typ podvodu – o něco rafinovanější, a tudíž nebezpečnější. Dost lehce se totiž může stát, že i dost obezřetný uživatel spolkne návnadu i s navijákem.

Mluvíme o tzv. phishingu – můžete se setkat i s trefným, ale nepříliš rozšířeným českým překladem „rhybaření“. Ve zkratce jde o to, že podvodník („rhybář“) nahodí do vir­tuálního prostoru pečlivě připravenou návnadu – například důvěryhodně působící e-mail, vybízející (často naléhavě) k přihlášení na některý vám známý web. Po kliknutí na odkaz

v e-mailu se dostanete na podvrženou stránku, ale k nerozeznání podobnou webu, na který jste skutečně zvyklí se přihlašovat. Pokusíte-li se přihlásit, byli jste právě uloveni – vaše jméno a heslo neputovaly tam, kam jste je chtěli poslat. Získal je podvodník a může začít škodit (pokusit se připravit vás o peníze či o přístup k důležitým datům) nebo také může zneužít vaši identitu k páchání dalších škod.

Jak se bránit

Jako obvykle jsou ti zlí o krok napřed. Přesto ale dnes funguje řada mechanismů, které snižují pravděpodobnost úspěšnosti phishingového útoku. Masivně se zavádí povinnost dvoufaktorové autentizace – nestačí už jen jméno a heslo, potřebujete i třeba mobilní telefon, v němž transakci (typicky převod peněz) potvrdíte. Není už také tak snadné efektivně podvrhnout adresu odesílatele. Rovněž již nelze nenápadně zfalšovat URL adresu podsunutím znaku azbuky do adresy v latince a tak dále. To vše jsou ale jen pomůcky, zdaleka nejdůležitější vždy byla, je a bude opatrnost uživatelů.


Přihlásit