Údržba pračky je ekologičtější než koupě nového přístroje

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.5.2022   

Pračku je třeba udržovat a vyměnit za novou pouze v případě, že ji nelze opravit. Průběžná péče prodlouží její životnost. Ekologičnost praní posílí volba správného pracího programu a ekologický prací přípravek.

Pokud máte starou pračku, nemusíte ji nutně nahradit novým modelem. Rozumnější je pečovat o ni a udržovat ji co nejdéle v dobrém stavu. Podle nejnovější analýzy životního cyklu výrobků belgické spotřebitelské organizace Test-Achats se proces výroby praček podílí na jejich dopadu na životní prostředí z celé třetiny.

Značnou roli hraje i způsob, jakým přístroj používáte, například spotřeba vody a elektřiny, ale také škodlivé chemikálie v mycích prostředcích. Volte proto certifikované produkty a zapínejte co nejčastěji ekologický program.

Údržba spotřebiče není náročná. Jednou za čas vyčistěte všechny snadno přístupné části – dávkovač detergentu, filtr nebo těsnění dvířek. Snažte se také odstranit prach, nečistoty, zbytky pracích prášků nebo gelů a plísně, které se mohou hromadit na hůře dosažitelných místech. Usazování vodního kamene zabráníte používáním zvláštních přípravků při každém praní. Existují také výrobky k odstranění už nahromaděného vodního kamene. Některé z nich působí i preventivně.

V případě poruchy nechte pračku opravit a vyměňte ji za novou teprve v okamžiku, kdy oprava už nebude možná. Dojde-li na koupi nového spotřebiče, řiďte se údaji na energetických štítcích. Od března 2022 se energetická kategorizace přístrojů změnila, štítky jsou však stále dobře srozumitelné a jsou nejspolehlivějším nástrojem srovnání.

Přihlásit