Nejhorší z cholesterolů: oxycholesterol

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 1/2010

Mnozí z nás mají zvýšený cholesterol v krvi a právem se tak bojí o své zdraví. Není divu. Cholesterol způsobuje kornatění tepen a může dojít až k jejich ucpání. A na jaký cholesterol si dát největší pozor? Nejnebezpečnějším cholesterolem je oxycholesterol. Náš článek vám o něm řekne více a prozradí vám jak se mu vyhnout.

Byly doby, kdy pojem cholesterol znamenal pro laickou veřejnost v podstatě souhrnný název pro dnešní „celkový cholesterol“ s tím, že je to škodlivá věc. Postupně pak do povědomí lidí proniklo rozdělení cholesterolu na „zlý“ LDL cholesterol a „hodný“ HDL cholesterol. Nyní je podle všeho třeba postoupit ještě dále a do party cholesterolů zahrnout oxycholesterol. A dost se ho bát.
Podle docela čerstvé informace z výroční konference Americké chemické společnosti představuje totiž oxycholesterol patrně největší kardiovaskulární hrozbu. Poukázali na to čínští vědci, podle nichž je oxycholesterol látkou, která zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a podporuje vznik aterosklerózy (kornatění tepen) daleko více než neoxidovaný cholesterol. Oxycholesterol přitom, jak už je z názvu patrno, vzniká oxidací tuku v našich tělech a při tepelné úpravě mléka, vajec a masa, tedy potravin živočišného původu. Je proto také ve velké míře obsažen ve smažených a grilovaných pokrmech.
Oxycholesterol je součástí transmastných kyselin, ale i hydrogenovaných rostlinných tuků a vyskytuje se tedy opravdu v celé řadě potravin. Uvedené látky totiž zlepšují strukturu, chuť a stabilitu potravinářských výrobků, což spotřebitel – požaduje.
Podle čínských výzkumů, které jsou zatím v počátcích, je vliv oxycholesterolu na zvýšenou hladinu cholesterolu v těle velmi významný. Jako již častokrát, posloužili pro pokusy detekující vliv této látky na organismus křečkové. Ti, kteří dostávali v potravě oxycholesterol, měli ve srovnání se svými vrstevníky krmenými neoxidovaným cholesterolem hladinu cholesterolu až o 22 procent vyšší. Křečci na dietě s oxycholesterolem měli cévy mnohem více ucpané aterosklerotickými plaky a trpěli infarkty a mozkovými příhodami. To je jistě varující.
Negativní vliv oxycholesterolu lze přitom samozřejmě snížit až téměř vyloučit vhodným výběrem další stravy. Nejlepší prevencí jsou potraviny obsahující antioxidanty, které (opět to vlastně vyplývá z jejich názvu) brání oxidaci cholesterolu a vzniku LDL.
Na závěr proto jen připomenutí nejdůležitějších zdrojů antioxidantů: ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, některá koření.
A na úplný závěr obecná pravda, ve své podstatě znevěrohodňující v zásadě veškerá nutriční, dietetická a zdravotní absolutní tvrzení: Základním faktorem, který rozhoduje o výši rizik způsobených oxycholesterolem, je schopnost organismu tvořit si proti němu protilátky.
A to je zase dost dáno specifickou dědičnou informací, kterou si v sobě neseme od narození. A nemůžeme ji tudíž zásadně ovlivnit.


Přihlásit