Nealkoholické alternativy alkoholických nápojů se zdokonalují

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.5.2022   

Nealkoholické napodobeniny alkoholických nápojů mohou být zajímavým zpestřením. Způsoby jejich výroby se mění a nově zachovávají lépe aroma původních ingrediencí. Některé napodobeniny ovšem obsahují zbytkový alkohol.

Nealkoholické pivo je na trhu už zcela běžné a vína, sektů nebo destilátů bez obsahu alkoholu přibývá. Existuje dokonce nealkoholický gin nebo rum. Podle Německého vinařského institutu prodají maloobchodníci zhruba 23 milionů lahví nealkoholického šumivého vína ročně, což je zhruba 6 % prodaného šumivého vína obecně. Roční spotřeba pěti milionů lahví nealkoholického vína tvoří procento konzumovaného vína v Německu. Podíl dealkoholizované varianty nicméně postupně roste. Nealkoholická vína se zdokonalují a lákají více spotřebitelů. V současnosti probíhá dealkoholizace při teplotách pod 30 °C způsobem, který uchovává původní aroma. Alkoholu se zbavují odstřeďováním nebo vakuovou destilací. Používají se aromatické odrůdy vinné révy, jako je Sauvignon Blanc nebo Gewürztraminer, což ve finálním výrobku kompenzuje absenci alkoholu.

Důležité je vědět, že dealkoholizovaná vína a sekty mohou obsahovat 0,5 % zbytkového alkoholu, upozornila spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Stuttgartský kontrolní úřad v minulých letech zkontroloval 113 produktů – žádný neobsahoval více alkoholu, než je povoleno, ve mnohých ho bylo dokonce méně než 0,1 %.

Alternativy ginu neobsahují alkohol v žádné fázi výroby. Bylinky, koření nebo ovoce se destilují párou. Nápoj sám o sobě pak nemá mnoho společného s pravým ginem, ale dobře jej nahrazuje v nealkoholických mocktailech, jako je například Virgin Gin Tonic.


Přihlásit