Jak vybrat sušené droždí

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Skoro všechny potraviny se třídí na různé druhy a platí to samozřejmě i pro droždí. První možné dělení se odvíjí od zamýšleného použití, přičemž jednotlivé druhy se liší speciálně vyšlechtěnými druhy kvasinek s odlišnými vlastnostmi.

V kuchyni se nejčastěji používá droždí pekařské. Jeho kvasinky jsou vyšlechtěny pro kypření kynutého těsta tak, aby dokázaly vytvářet co nejvíce oxidu uhličitého v těstech různého složení a měly co nejdelší trvanlivost. V tom se liší například od kvasinek pivovarnických a lihovarnických, u kterých je stěžejním cílem produkce ethanolu a odolnost vůči specifickým podmínkám.

Dalším druhem je potravinářské droždí. Jedná se o stejný druh kvasinek jako u pekařského droždí, ovšem v neaktivní formě. Potravinářské droždí se používá v průmyslu při výrobě instantních polévek či jako zdroj bílkovin a vitamínů skupiny B. Občas lze na sušené neaktivní droždí narazit i v obchodech, s přípravou kynutého těsta vám však nepomůže.

Pekařské droždí se vyrábí biotechnologickým množením kvasinek. Podle podoby výsledného produktu jej lze dělit na tři druhy. Základním výrobkem je lisované droždí, vyráběné lisováním odstředěných namnožených kvasnic. Kostky lisovaného droždí mají trvanlivost zhruba tří týdny a musejí se skladovat v chladu. Po skončení doby trvanlivosti, případně při nevhodném skladování u nich dochází k rozkladu bílkovin, čímž se droždí zkazí.

Delší trvanlivosti lze dosáhnout například mražením. Pekařské kvasinky jsou vůči mrazu odolné a mražené droždí se občas rovněž vyrábí. Z praktického hlediska je však dobré vědět, že i chlazené droždí si doma můžeme zamrazit pro další použití.

Poslední možností je sušené droždí.To, že si pekařské kvasinky dokážou udržet svou životaschopnost i v sušeném stavu, se zjistilo už před více než 80 lety a od té doby se aktivní sušené droždí průmyslově vyrábí šetrným vysušením lisovaného droždí. Samozřejmě se během času přišlo na řadu zlepšení. Zejména vyšlechtěním vznikly speciální odolné druhy kvasinek, které jsou aktivní prakticky ihned po vzniku vlhkého těsta bez nutnosti předchozího oživení ve vodě. Současná podoba sušeného droždí se proto označuje jako instantní a vyrábí se zhruba posledních 50 let.

Na obalu droždí mnoho užitečných informací nenajdeme. Tím nejdůležitějším, především u lisovaného chlazeného droždí, je datum spotřeby. Při nákupu je vhodné upřednostnit výrobky s co nejdelší dobou použitelnosti. Před použitím je dobré chlazené droždí zkontrolovat. Známkami kažení jsou zápach a roztékavá konzistence.

Databáze testovaných výrobků

Sušené droždí (15 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Přihlásit