Jak vybrat běžecký batoh

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Na pěti- či desetikilometrový běh většina lidí batoh nepotřebuje. Máte-li ale v plánu věnovat se běhání na poloprofesionální či profesionální úrovni a sem tam si střihnout i několik desítek či stovek kilometrů dlouhý běh, bez batohu či vesty se pravděpodobně neobejdete. Ač každému vyhovuje něco jiného, pro výběr běžeckého batohu platí jistá společná doporučení, se kterými vás seznámíme na následujících řádcích.

První otázkou, kterou je třeba si položit, je, zda toužíte po batohu nebo vás láká spíše vesta. Batoh má větší hlavní kapsu a obvykle i různý počet těch menších, vesta je v podstatě rovněž druhem batohu, ovšem s menší hlavní komorou. Jak batoh, tak vesta má své výhody; obecně však platí, že vesta se hodí pro kratší běhy.

Pitný režim je základ

Důležitým aspektem při výběru běžeckého batohu či vesty je pitný systém. Je to přece především zásoba vody, kvůli které s sebou běžci na trať nosí kilogramy navíc. Než vyběhnete, je vhodné si prověřit, zda a jak často je na vaší trase dostupné občerstvení v podobě restaurací, vodních pramenů a podobně. Podle toho byste pak měli zvolit buď větší hydrovak (camelbak), nebo skladnější, ale méně objemné soft lahve. Z obojího je možné pít pohodlně přes trubičku a náustek.

V některých případech jsou pitné systémy součástí batohů či vest, v jiných je nutné dokoupit je zvlášť. Vždy je však vhodné držet se stejného výrobce a velikosti vašeho batohu či vesty.

Každá vteřina se počítá

Protože běžecký batoh potřebujete často otevírat a zavírat v pohybu, je u něj více než u kteréhokoliv jiného zavazadla klíčová dostupnost kapes. Tu si vyzkoušejte v kamenné prodejně, ideálně při kratším výběhu. Při tom byste si taky měli ověřit, zda vám batoh na zádech dobře „sedí“, nelétá ze strany na stranu, případně vás neškrtí.

Důležité je také, jestli vám vyhovuje pitný systém, zda například ústy snadno dosáhnete k hadičce s pitím a podobně. Zkrátka a dobře, batoh či vesta mohou být sebevybavenější, pokud ale nesednou přímo vám, mohly by vám při běhání způsobit víc škody než užitku.

Prší, prší, jen se leje

Protože ultramaratonské běhy se konají i v horském prostředí, kde se často mění počasí, je důležité, aby byly běžecké batohy či vesty nepromokavé. Tuto skutečnost nezjistíte v obchodě, a dokonce ani poté, co se s batohem chvíli zkušebně proběhnete (nebude-li to v dešti); v tomto směru doporučujeme nahlédnout do našeho testu. Ten ukázal, že čtvrtina výrobků promokne.

Ani málo, ani moc

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv batoh či vestu, pamatujte, že každých sto gramů se pronese, a neberte si s sebou zbytečnosti, a to ani v případě, že to objem zavazadla umožňuje. Na druhou stranu přípravu na dlouhé běhy nepodceňte, zásobte se vodou, jídlem, náhradním oblečením, nezapomeňte na mobil, power banku, mapu nebo čelovku.

Databáze testovaných výrobků

Běžecké batohy a vesty (16 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Přihlásit