Jak vybrat turistické kalhoty

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.5.2022

Kvalitní outdoorové vybavení je klíčové pro aktivity v horách a přírodě. Dlouhé turistické kalhoty jsou jedním ze základních kousků, který můžete využít od jara až do podzimu. Poradíme vám, na co se při jejich výběru soustředit.

Turistické a sportovní oblečení musí skloubit tři hlavní principy – funkčnost, odolnost a komfort. Na všechny tři aspekty jsme se zaměřili v našem testu, kde se dozvíte, jak se kalhotám vedlo v laboratorních zkouškách i praktických prověrkách v terénu.

Při nákupu se vy sami můžete věnovat především pohodlnosti, střihu a provedení jednotlivých modelů. Základní rada zní – pečlivě si vyzkoušet kalhoty osobně na prodejně. Vyplatí se dát si na čas a v kalhotách se pořádně „rozhýbat“. Vyzkoušejte, jestli vám dobře padnou, nikde vás nepříjemně nestahují a neomezují v pohybu. Neostýchejte se v kalhotách si sednout, udělat pár dřepů či pořádných kroků. Materiál by měl být pružný a příjemný.

Na detailech záleží

Turistické kalhoty mívají řadu vychytávek, jež zajišťují větší pohodlí a praktičnost. Vyplatí se detaily sledovat a rozmyslet si, které oceníte a které tolik ne.

Pokud chcete kalhoty využívat v průběhu celého roku a v různých klimatických podmínkách, ověřte si, jakou mají ventilaci a zda jim nechybí větrací otvory. Zajímavou možností jsou kalhoty s odepínacími nohavicemi. Ty se dají pomocí zipu odepnout obvykle v oblasti kolen. Hodí se do proměnlivého počasí, například na jaře, když je ráno ještě zima, ale během dne se výrazně oteplí.

Kalhotám by neměla chybět možnost přizpůsobení obvodu pasu. Můžete toho dosáhnout gumou, páskem či stahováním na suchý zip. Často se můžete setkat s páskem integrovaným uvnitř kalhot. Jiné modely ale nabízejí pouze poutka bez pásku. Doporučujeme tuto skutečnost při nákupu nepřehlédnout. Vyzkoušejte také snadnost manipulace s přezkou pásku i samotným zapínáním v pase.

Pozornost věnujte také spodním koncům kalhot. Praktické jsou zipy po stranách, které umožňují nohavice rozšířit či zúžit. Lépe pak budou sedět na botách a usnadní oblékání. Na některých turistických kalhotách najdete vpředu nohavice kovový či plastový háček. Slouží k zaháknutí za tkaničku boty a zafixování. Zabráníte tím vyhrnování kalhot a padání hlíny či kamínků do bot. Ujistěte se však, že jsou kalhoty dostatečně dlouhé, aby vás při dlouhých nebo vysokých krocích netahaly.

Pokud plánujete kalhoty využívat ve vysokých horách a náročném terénu, doporučujeme vybírat z modelů s vyztužením. Nejčastěji bývají zesílené oblasti kolen, kotníků či zadku. Vyztužení chrání kalhoty před odřením, ale oceníte ho i při častém sedání či klekání. U kalhot určených na výlety a procházky v přírodě je nejdůležitější spíše co největší pohodlí, funkční prvky jsou pak bonusem navíc.

V neposlední řadě stojí za prohlídku také kapsy. Kalhoty by měly nabízet dostatek prostoru pro uložení různých drobností a osobních nutností dle vašich preferencí. Kapsy musejí být dobře dostupné, ideálně se zapínáním na zip.

Materiál

Výběr materiálu závisí na ročním období a podmínkách, při nichž chcete turistické kalhoty nosit. Na teplejší dobu volte lehké, prodyšné a rychleschnoucí kalhoty. Na chladnější dny a proměnlivé počasí se hodí pevnější kalhoty, které ochrání před deštěm, větrem a chladem. I ty by ale měly dostatečně dýchat.

U ochrany před deštěm máte na výběr ze dvou hlavních možností – kalhoty s membránou nebo bez ní. Kalhoty s membránou jsou zcela nepromokavé, odolnost vůči dešti je tedy vysoká, ale prodyšnost je o něco horší. Hodí se do chladnějšího prostředí a nepříznivých podmínek. Kalhoty bez membrány využívají povrchové úpravy materiálu, která zajišťuje vodoodpudivost. Takové kalhoty jsou více prodyšné, před mokrem vás ochrání, ale nevydrží tolik jako membránové kalhoty. Na běžnou turistiku však postačí.

Databáze testovaných výrobků

Turistické kalhoty (14 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Přihlásit