Test turistických kalhot 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2022

Před letní sezónou jsme pro vás otestovali turistické kalhoty. Třináct modelů prošlo sérií laboratorních zkoušek, jež prověřovaly jejich funkčnost a odolnost. Následně jsme kalhoty svěřili zkušeným turistům, kteří v nich vyrazili do terénu. Výsledky nás potěšily a o kladná hodnocení nebyla nouze. Po technické stránce byly out­doorové kalhoty velmi vyrovnané, ale praktické zkoušky poukázaly na některé rozdíly.

Jarní počasí láká ven čím dál víc a léto už je prakticky za rohem. Před propuknutím hlavní výletní a cestovatelské sezóny je dobré zkontrolovat stav výbavy. Tradičně proto touto dobou přinášíme výsledky testů různého sportovního a turistického vybavení. Nyní přišla řada na dlouhé turistické kalhoty, které využijete při horských túrách i houbaření v lesích.

Testovalo se v laboratoři i terénu

Outdoorové oblečení má často před sebou nelehký úkol skloubit zdánlivě protichůdné principy. Musí vás ochránit před deštěm a větrem a odolat bez šrámů nástrahám terénu, ale zároveň by mělo být pohodlné, příjemné a prodyšné. I ten nejkvalitnější materiál je třeba dobře ušít a navrhnout tak, aby vás oděv neomezoval a nebránil aktivnímu pohybu. Náš test turistických kalhot se proto skládá ze dvou částí – laboratorních zkoušek zaměřených na funkčnost a odolnost a venkovních praktických prověrek.

Do sestavy jsme zařadili 13 kalhot ze softshellového materiálu. Vybírali jsme modely, které se prodávají v pánské i dámské variantě ve stejném provedení, přičemž testem prošly obě verze.  Jistě vás zajímá, co všechno musely kalhoty během testování podstoupit a zvládnout. Laboratoř prověřovala funkční vlastnosti materiálů, přesněji jejich vodoodpudivost, prodyšnost a větruvzdornost. V druhé části technických zkoušek jsme se zaměřili na odolnost a životnost kalhot. Testovala se jejich pevnost, odírání a také vliv praní na tvar a barvy. Zároveň jsme vzorky všech výrobků rozdali ostříleným dobrovolníkům, kteří měli za úkol vyrazit do přírody, podniknout ve svěřených oděvech různorodé aktivity a ohodnotit praktickou stránku jejich nošení.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - turistické kalhoty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Turistické kalhoty (14 výrobků)
poslední aktualizace: 5.5.2022


Přihlásit