Jak testujeme turistické kalhoty

Jak hodnotíme

Podíly skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • praktické zkoušky: 40 %
  • funkční vlastnosti: 40 %
  • odolnost: 20 %

Limity hodnocení

Některá hodnocení mohou být limitována. Dostatečný a horší výsledek zkoušky vodoodpudivosti limituje celkovou známku za funkční vlastnosti.

Praktické zkoušky

Probíhaly přímo v terénu, kde kalhoty testoval panel 24 dobrovolníků rovnoměrně zastoupených ženami i muži. Každý z nich během jednoho měsíce testoval tři až čtyři modely. Měli za úkol kalhoty intenzivně nosit a využívat, vyzkoušet v nich různorodé aktivity a zhodnotit jejich komfort a praktičnost. Hodnocení probíhalo na základě předem stanovených kategorií a dotazníků, testující využívali bodovou škálu a doplňovali také slovní komentáře.

Hodnocené kategorie zahrnovaly: pohodlnost a střih, volnost pohybu, příjemnost materiálu, funkční vlastnosti kalhot (odolnost vůči větru a dešti, rychlost schnutí, tepelný komfort, větrání), kapsy a další detaily. Dále také možnosti upravení kalhot, tendenci k zašpinění a případné rušivé zvuky při pohybu. Na závěr posoudili celkový dojem z nošených kalhot včetně vzhledu a sdělili, zda by si daný model sami koupili či nikoliv.

Funkční vlastnosti

Vodoodpudivost

Odolnost tkaniny vůči smáčení vodou laboratoř testovala pomocí metody rozprašování na základě normy ČSN EN ISO 4920. Kalhoty se testovaly po zakoupení a také po pěti vypráních.

Vzorky jsou během zkoušky nataženy na obruči, která je umístěna v šikmé poloze pod rozprašovací tryskou. Laboratorní experti poté posuzují míru smáčení a hodnotí vodoodpudivost jednotlivých materiálů. Žádoucí je, aby voda po látce stékala a neprosakovala.

Propustnost vzduchu

Zkouška propustnosti vzduchu (neboli větruvzdornosti) se řídila normou ČSN EN ISO 9237. Laboratoř sledovala rychlost a intenzitu proudění vzduchu skrze plochu textilie každého ze vzorků.

Prodyšnost

K testování prodyšnosti kalhot jsme využili metodu Ret, která vyjadřuje odpor materiálu vůči průchodu vodních par. Čím nižší hodnoty Ret, tím lépe látka dýchá.

Odolnost

Pevnost

Elasticita neboli tahové vlastnosti látky se prověřovala podle normy ČSN EN ISO 13934-1. Vzorky byly umístěny v laboratorním přístroji, který látku napíná, dokud nedojde k jejímu roztržení, a současně měří sílu napínání.

Odolnost vůči odírání

Jedná se o sérii zkoušek opotřebovávání materiálu, které se prováděly podle norem ČSN EN ISO 12947-2 a ČSN EN ISO 12945-2. Testovalo se žmolkování, odírání (rozvlákňování) a poškození látek metodou Martindale.

Zkouška žmolkování probíhala ve speciálním přístroji, který třel testovanou látku samu o sebe po dobu 7000 cyklů, následně laboratorní experti vyhodnocovali množství vzniklých žmolků. V druhé části zkoušky přístroj drhnul kalhotami o hrubější standardizovanou látku po dobu 30 000 cyklů a následně se posoudila míra jejich odření a opotřebení.

Změny tvaru vlivem praní

Změny tvaru vlivem praní se posuzovaly v souladu s normou ČSN EN ISO 6330. Laboratoř prověřovala změny směrem do délky na vnitřní i vnější straně nohavic a do šířky v oblasti pasu, stehen a na konci nohavic. Pralo se při teplotě 40 °C.

Stálost barev

Zkouška stálobarevnosti kalhot se prováděla za stanovených podmínek podle normy ČSNEN ISO 105. Testování prověřovalo změny barev jednotlivých materiálů, ale také to, zda přenášejí barvy i na jiné látky různých druhů. Pralo se rovněž při 40 °C.

Přihlásit