Test mobilních telefonů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2022

Levnější telefony jsou často alespoň v reklamních materiálech výrobců téměř neviditelné. O co ale reálně uživatel jejich volbou přichází? A najde se i mezi lacinějšími přístroji něco, co alespoň vzdáleně připomíná kvalitu? Abychom odpověděli i na tyto otázky, testujeme pravidelně chytré telefony všech cenových tříd. Levnější i dražší modely podstupují stejnou sérii zkoušek. Jak se jim dařilo tentokrát?

Jaké výhody i limitace mají bazarové mobilní telefony? A na co si dát při jejich nákupu pozor? To vše se dozvíte v článku Minové pole jménem bazar mobilů.

Není to tak dávno, co koupě nejlevnějšího chytrého telefonu byla s trochou nadsázky adrenalinovým sportem. Existovaly přístroje, které kvůli nízkému výkonu, malé interní paměti, špatnému softwaru a slabé baterii páchaly sebevraždy po pár měsících užívání. Když už si úplně nevyplýtvaly veškeré úložiště aktualizacemi předinstalovaného softwaru, učinily je obvykle nepoužitelnými slabé akumulátory a jim nepřiměřeně vysoká spotřeba výpočetních jednotek.

Také v současnosti se na trhu najdou přístroje, které se současným standardům prakticky v kterémkoliv ohledu ani neblíží. Už za pár tisíc korun ale můžete při pečlivém výběru pořídit smartphone, který nebude jen kvalitní, ale ve kterém budou přítomny také některé moderní vychytávky. Už i ve spodní polovině cenového spektra naleznete třeba 5G konektivitu, pokročilé OLED displeje nebo dvojité (případně trojité) zadní fotoaparáty. Otázkou ale stále zůstává, zda je tato výbava dobře technicky zpracovaná a jak se reálně projeví na použití telefonu.

Trh s mobily se vyvíjí a náš test nesmí zůstávat pozadu. Proto jsme na něm letos provedli několik úprav. I když v tabulce můžou vypadat nezměněné, aktualizovali jsme zkoušky displeje, výkonu, baterie, kvality hovorů i zabezpečení. Abychom vás neobrali o možnost srovnání se staršími modely, přepočetli jsme podle nových vzorců také výsledky publikované v roce 2021. Jak si tedy nové přístroje vedly?


telefony nad 20 000 Kč (porovnat)

telefony od 10 000 do 20 000 Kč (porovnat)

telefony od 5000 do 10 000 Kč (porovnat)

telefony do 5000 Kč (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (403 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2023


Přihlásit