Němečtí uživatelé budou žalovat Netflix za jednostranné zvyšování cen

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.4.2022   

Netflix nemá zákonné právo jednostranně zvyšovat ceny bez souhlasu uživatele, protože to porušuje spotřebitelská práva. V případě žaloby ze strany zákazníků musí streamovací služba prokázat, že skutečně obdržela výslovný souhlas se změnou.

V reakci na podnět Federace německých spotřebitelských organizací (vzbv) krajský soud v Berlíně rozhodl, že ustanovení v podmínkách užívání služby Netflix, podle kterého je společnost oprávněna jednostranně zvyšovat ceny, znevýhodňuje spotřebitele a je neplatná. Podle německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest lze na základě tohoto rozsudku považovat uskutečněná zvyšování cen za nezákonná a uživatelé mají nárok na vrácení peněz.

Společnost Netflix ovšem uvedla, že navýšení cen vždy probíhalo a probíhá až po výslovném souhlasu zákazníků. Nejméně 30 dní před zavedením nových cen se na obrazovce zobrazí okno oznamující změnu a předplatitelé mohou kliknutím buď souhlasit, nebo například přejít na levnější alternativu. Když uživatel se změnou nesouhlasil, Netflix mu ukončil předplatné. Nicméně mnoho uživatelů si spotřebitelské organizaci postěžovalo, že si takový souhlas vůbec nevybavuje. Zpětně je přesný postup uváděný Netflixem nejspíše neprokazatelný. Průzkum spotřebitelské organizace na základě dobrovolně poskytnutého přístupu některých klientů k jejich datům nepřinesl konkrétní výsledky.

Společnost Flix-Erstattung.de nyní nabízí pomoc s uplatněním všech zákaznických finančních nároků vůči Netflixu a chce jednotlivé případy řešit u soudu. Pokud uspěje, uživatelé dostanou 64,3 % uznaného odškodnění. Zbytek si Flix-Erstattung jako vymahač pohledávek ponechá jako provizi a odvede z něj daň z obratu. V případě neúspěchu je služba pro zákazníky zdarma. Žaloby chystá i právní kancelář Wilde Beuger Solmecke Rechtsanwälte. V každém případě musí Netflix prokázat, že zákazníci skutečně souhlasili s vyšší cenou za jeho služby.

Přihlásit