TEST: pozor na elektrické holicí strojky ve sprše

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 18.1.2010   

Elektrický holicí strojek lze pořídit za přibližně dva tisíce i za devět tisíc korun. Rozdíly mezi levnými a drahými jsou i v jejich výkonu. Ale i levné strojky holí dobře. V lednovém vydání časopisu TEST vyšel test 14 elektrických holicích strojků. Jak rotační, tak planžetové strojky holí stejně dobře. Jeden z testovaných strojků, určený pro holení ve sprše nebyl dostatečně vodotěsný.
Nejlepší holicí strojek v testu lze pořídit za sedm tisíc korun, nejlevnější „dobrý“ stojí 1600 korun. Holení s levnějšími strojky bylo hodnoceno dobře, zcela postačí pro každodenní holení. Na holení třídenního strniště jsou levnější modely méně vhodné a také poněkud více dráždí pokožku.

Některé holicí strojky se dodávají se stanicí, která zajišťuje jejich automatické čištění, případně nabíjení. Automatické čištění ve stanici funguje dobře, za bezpracné čištění je ovšem třeba si připlatit. Až na jeden testovaný model Philips lze také všechny holicí strojky čistit pod tekoucí vodou, odpadá tak pracné vyfoukávání a čištění pomocí kartáčku.

Slabým místem mnohých strojků je jejich hlučnost a vibrace. „Až na strojky značky Philips, s výjimkou jednoho modelu, jsou všechny strojky poměrně hlučné. Před nákupem doporučujeme strojek vyzkoušet, abychom zjistili, jak moc rušivé jeho použití bude,“ doporučuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

V testu byly posuzovány i vlastnosti výrobků ve vztahu k životnímu prostředí. Všechny testované strojky mají spotřebu v režimu stand-by, kdy jsou nabité a vypnuté, pod 1 watt, nepředstavují tedy riziko netušené vyšší spotřeby elektrické energie. „V žádném testovaném strojku jsme nenalezli polycyklické aromatické uhlovodíky, rakovinotvorné látky, které se často nacházejí v plastových madlech přístrojů,“ dodává Václav Beneš. Žádný ze strojků také nebyl vybavený nikl-kadmiovými bateriemi, které jsou škodlivé pro životní prostředí.

Tři z testovaných holicích strojků jsou určeny pro použití ve sprše. Vodotěsnost byla nicméně testována u všech strojků, stejně jako jejich odolnost při pádu na zem. Jeden ze strojků určených do sprchy, Panasonic ES7101S503, zkoušky těsnosti nevydržel a voda vnikla do prostoru baterií. „Spotřebitelé by zmíněný holicí strojek v žádném případě ve sprše používat neměli, i když je k takovému použití určen,“ varuje Beneš.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit