Lze přestat kouřit a nepřibrat?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.4.2022   

Medikamenty pro odvykání kouření bývalé kuřáky před přibíráním na váze neochrání. 

Mnozí bývalí kuřáci si po vysazení cigaret stěžují na průměrný váhový přírůstek 2,5–4,5 kg. Důvodů může být podle španělské spotřebitelské organizace OCU několik. Může docházet k zpomalení bazálního metabolismu, protože nikotin urychluje spalování kalorií a po jeho vysazení se procesy v těle mění. Nikotin také potlačuje chuť k jídlu, která po vysazení může stoupnout. Nekuřáci mohou lépe vnímat chuť i vůni pokrmů a nápojů, což může být důvod k většímu potěšení z jídla či pití a vyšší konzumaci.

Nejčastěji používanou medikací při odvykání kouření jsou přípravky s účinnou látkou vareniklin a bupropion nebo nikotinová substituce, například nikotinové náplasti, žvýkačky nebo pastilky. Odborníci z neziskové vědecké organizace Cochrane zjišťovali, zda některá z těchto terapií vede k menšímu přibírání na váze.

Objevili 45 klinických studií, které srovnávaly změnu hmotnosti bývalých kuřáků užívajících substituční terapii, vareniklin nebo bupropion s účinky placeba. Navzdory zaznamenaným váhovým rozdílům během jednotlivých studií byly hmotnostní změny při užívání bupropionu nebo varenilklinu a placeba po roce prakticky stejné. Účastníci s nikotinovou substituční léčbou přibrali v průměru o půl kilogramu méně než uživatelé placeba, ale bez záruky, že se jejich váha udrží v čase.

Závěry metastudie ukazují, že uvedené tři metody odvykání kouření mírně potlačují přibírání na váze v průběhu léčby, ale z dlouhodobého hlediska jde o bezvýznamný výsledek. Žádná z nebrání nárůstu hmotnosti u  osob, které přestanou kouřit.

Přihlásit