Bude v obchodech nedostatek slunečnicového oleje? Jak jej nahradit?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.4.2022   

V důsledku války na Ukrajině může dojít k nedostatku slunečnicového oleje. Německá organizace Stiftung Warentest shrnula způsoby, jak jej lze v kuchyni nahradit.

Rusko a Ukrajina jsou významnými dodavateli olejnatých semen. Německou spotřebu slunečnicového oleje pokrývá z 94 % surovina z dovozu, zejména z Ruska a Ukrajiny. Z obou zemí se dováží rovněž řepka, len nebo sója. Němečtí výrobci olejů se přes ujištění Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství obávají výpadků dodávek.

Rafinovaný slunečnicový nebo řepkový olej vyhledávaný pro své univerzální použití a absenci výraznější chuti. Lze jej však snadno nahradit. Ve studené kuchyni a pro šetrné smažení vydatných pokrmů lze používat olivový olej. Dobře se zahřívá, ovšem stejně jako u ostatních olejů by teplota neměla překročit 175 °C. Existují také speciální olivové oleje na smažení, které jsou obzvláště tepelně stabilní. Kokosový olej se hodí k vaření, ale především k pečení. Má sice vysoký obsah nasycených mastných kyselin, ale díky tomu jej lze zahřívat na velmi vysoké teploty. Sezamový olej je ideální ingrediencí do asijských jídel. Snese vyšší teploty, proto se hodí například k smažení rybích pokrmů nebo dušení zeleniny ve woku.

Přestože máslo v posledních letech zdražuje, někteří na něj nedají dopustit. Je obzvláště chutné při pečení sladkostí a 100 g másla odpovídá přibližně 80 g oleje nebo 20 g živočišného mléka nebo jeho rostlinné napodobeniny. Na másle lze dusit, nicméně není vhodné ke smažení při vysokých teplotách, protože laktóza a bílkoviny, které obsahuje, se snadno připalují. Pokud chcete dodat smaženému pokrmu chuť másla, můžete použít přepuštěné máslo neboli ghí. Ztužený tuk s máslem nebo řepkovým olejem se rovněž hodí k pečení, ale na některých výrobcích lze i smažit. Dobrým pomocníkem je také margarín. Lze jej zahřívat na stejnou teplotu jako olej, ze kterého je vyroben. Někteří odborníci dokonce považují margarín za vhodnější ke smažení než olej.

Přihlásit