Minitest: Herní režimy televizorů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.3.2022   

Konzole jako Sony PlayStation 5 a Microsoft Xbox Series X jsou velmi populární, výrobci televizorů se proto začali více zaměřovat na hráče a nabízejí specifické herní funkce (Game Mode, Game Optimiser, Game Bar či HDR Gaming). Chtěli jsme se o nich dozvědět více a zjistit, nakolik jsou pro hráče relevantní. Provedli jsme tedy malý test a srovnali dvě pokročilejší TV se speciálními herními funkcemi s jednou levnější s pouze omezeným herním režimem.

Test televizorů z vydání 4/2022 naleznete ZDE.

Zvoleny byly tyto tři TV (ne všechny jsou snadno dostupné v ČR, ale jde nám o získání představy):

  • LG OLED55C17: frekvence panelu 120 Hz, OLED, HDR, funkce Game Optimiser (možnosti: herní žánry, VRR a G-Sync, FreeSync Premium, prevence prodlevy vstupu);
  • Samsung QE55QN95: frekvence panelu 100 Hz, LCD, HDR, funkce Game Bar (možnosti: Input Lag, FreeSync Premium);
  • Panasonic TX-55JXW704: frekvence panelu 50/60 Hz, LCD, HDR, funkce Game Mode (pouze možnost zapnuto/vypnuto).

Pro účely testu jsme vybrali hry slibující nejlepší výkon při nejvyšší kvalitě videa. Na Xboxu se hrály hry WRC 9 a Call of Duty: Vanguard, pro PlayStation volba padla na Uncharted: Legacy of Thieves (remasterovanou verzi pro PS5). Dva testující zkoušeli hry pro obě konzole na každém ze tří televizorů. Při hraní měnili různá relevantní nastavení televizorů, konzolí a také uvnitř her a sledovali, jak viditelně se projevují a jak jsou užitečná. Doplňme, že Jak PlayStation 5, tak Xbox Series X podporují video v rozlišení 4K se snímkovou frekvencí 120 Hz (4K@120Hz) a HDR.

Herní režimy a prodleva

TV s pokročilejším herním režimem jako LG a Samsung se do něj automaticky přepnou, jakmile detekují připojenou konzoli. V závislosti na modelu jsou k dispozici různé speciální možnosti (více jich nabízí Panasonic, oproti Samsungu např. obrazové profily pro konkrétní herní žánry). U Panasonicu je herní mód skrytý v pokročilém nastavení obrazu, musí se aktivovat ručně a kromě zapnutí/vypnutí další volby nenabízí.

LG Game Optimiser
Game Optimiser v TV LG nabízí mimo jiné čtyři různé žánrové řežimy: standardní, FPS, RPG a RTS. Liší se pouze v reprodukci světlých a tmavých částí obrazu (viz posuvníky Black Stabilizer a White Stabilizer). K dalším možnostem patří OLED Motion Pro a Reduce Blue Light, Prevent input delay nebo VRR & G-Sync a AMD FreeSync Premium.

Samsung Game Bar
Game Bar v TV Samsung nabízí o něco méně možností nastavení než Game Optimiser od LG: Surround Sound, Dynamic Black Equalizer, Game Motion Plus a Game HDR.

Předně nás zajímal vliv herních režimů na tzv. input lag neboli prodlevu odezvy. Řeč je o zpoždění mezi hráčovou akcí (např. zmáčknutím brzdy auta) a jejím zobrazením na obrazovce (rozsvícením brzdových světel). Pro náročnější hráče jde o poměrně důležitý parametr. Obecně platí, že čím nižší je prodleva, tím lépe.

Níže uvádíme dobu prodlevy v herním / běžném režimu pro jednotlivé TV:

  herní režim  standardní režim 
LG
40 ms 60 ms 
40 ms 65 ms 
85 ms 85 ms 
40 ms
60 ms
Samsung 40 ms 65 ms
Panasonic  85 ms 85 ms

Jak je vidět, u high-endových TV herní režim prodlevu jasně snižuje. U levnější TV žádný vliv nemá a prodleva je celkově vyšší, více než dvojnásobně. Zkušení hráči takový rozdíl pravděpodobně poznají, i když testující jej necítili jako zásadní.

Prodleva odezvy
Abychom získali představu o době zpoždění a ověřili vliv herního režimu ve srovnání se standardním, byly nahrány videosekvence kamerou s vysokou snímkovou frekvencí záznamu (960 fps). Sekvence se následně analyzovaly snímek po snímku na počítači a měřil se časový rozdíl mezi stisknutím tlačítka a reakcí na televizní obrazovce.

Hraní s HDR

Obě konzole podporují vysoký dynamický rozsah (HDR) a stejně tak všechny tři TV. Při prvním připojení konzole je uživatel vyzván ke kalibraci pro dosažení co nejlepšího obrazu. U řady her lze provést i další nastavení, například upravit celkovou úroveň jasu nebo jen zesvětlit tmavší oblasti.

Co se týče samotného efektu, na dvou vyšších modelech je velmi dobře patrný. U levnější TV už tak zřetelný není, vzhledem k tomu, že její maximální jas zkrátka není tak vysoký. Ale i tak obraz s HDR rozhodně není horší než v běžném režimu.

Vliv obrazové frekvence

Pro obě konzole stále není mnoho her, které by uměly využít jejich obrazové možnosti skutečně na maximum. Více her sice podporuje rozlišení 4K a frekvenci až 120 snímků za sekundu (fps), ale ne současně. Můžete tedy hrát např. buď ve 4K s 60 fps, anebo se 120 fps, ale jen v nižším rozlišení (1080p).

V přímém srovnání testující mezi 60 a 120 fps zaznamenali překvapivě jasné rozdíly. Ačkoli i hraní s 60 fps je plynulé, se 120 fps je na velké obrazovce ještě plynulejší a obraz se při rychlých scénách jeví čistší. Při 60 fps dochází k jistému rozmazávání při rychlých pohybech, které ve stejných situacích při 120 fps nenastává.

120 vs. 60 fps

120 fps (nalevo) vs. 60 fps (napravo) – při hraní s 60 fps dochází při rychlých pohybech k viditelnějšímu rozmazávání a zdvojení/ztrojení obrazu. Obrázek přibližuje rozdíly při rychlých otočkách ve hře Call of Duty: Vanguard. V realných situacích je samozřejmě efekt mnohem méně patrný než na statickém obrázku.

Testující se jednoznačně shodli, že preferují plynulejší pohyb před maximálním rozlišením. Ztráta detailů při snížení rozlišení ze 4K na 1080p je často sotva viditelná. Při rychlých pohybech není čas se soustředit na jemné detaily a vyšší plynulost je větším přínosem. Levnější z testovaných TV vzhledem k nižší frekvenci panelu 120 fps nepodporuje, i přesto je však schopná zobrazit dostatečně hladký pohyb.

Hlavní zjištění a tipy

Pokud uvažujete o koupi televizoru a chcete co nejlepší požitky, doporučujeme zvolit dobře vybavený model se specifickými herními funkcemi, jako mají testované LG nebo Samsung. Těm, kteří o nové TV neuvažují, doporučujeme herní režim zapnout, pokud je k dispozici (a není zapnutý ve výchozím nastavení).

Nativní frekvence panelu by měla být 100 nebo 120 Hz. Takové TV umožňují hraní s co nejvyšším počtem snímků za sekundu a plynulejší pohyb je pro celkový dojem často důležitější než maximální rozlišení. Pravdou však je, že počet her podporujících takto vysokou frekvenci je omezený.

Na škodu není ani kvalitní HDR funkce, přičemž maximální jas při zapnutém HDR by měl být aspoň 500 nitů.

Funkce jako redukce šumu a MPEG NR by měly být vypnuty, při hraní nejsou potřeba.

Funkci G-Sync využijete jen v případě, že budete TV používat k hraní her z PC (s grafickou kartou Nvidia). Naopak funkce FreeSync se pro konzole může hodit a být užitečná u náročných her.

Při hraní her s frekvencí 60 fps a více není vůbec nutné používat funkce pro zlepšení plynulosti obrazu – často ani nejdou zapnout. Levnější TV žádnou takovou funkci ani nemá, přesto byla hra s 60 fps dostatečně a příjemně plynulá. Stále je však mnoho her běžících s maximálně 30 fps. U těch může být dojem z plynulosti méně vyhovující a obraz trhanější. V těchto případech už lze o funkci pro zlepšení plynulost uvažovat, byť s sebou nese o něco delší prodlevu odezvy (input lag). Je otázka, jaký kompromis hráč zvolí: nižší zpoždění a méně plynulý obraz, nebo plynulejší pohyb a vyšší prodlevu.

Ideální vzdálenost od obrazovky je při hraní jiná než při klasickém sledování TV. Řada her obsahuje množství detailů, textu či grafických prvků, které jsou leckdy relativně malé. Lepší zážitek poskytují při relativně blízkém sezení u obrazovky.

VRR, FreeSync, G-Sync

VRR (variabilní obnovovací frekvence) je standard implementovaný v rozhraní HDMI 2.1 a jde o obdobu funkce Vsync (vertikální synchonizace) u počítačových monitorů, která má bránit trhání obrazu způsobenému nesouladem snímkové frekvence hry a obnovovací frekvence obrazovky. FreeSync je VRR od společnosti AMD a nepotřebuje žádný specifický hardware uvnitř televizoru. G-Sync je VRR od společnosti Nvidia a specifickou elektroniku v televizoru vyžaduje. Konzole PlayStation 5 i Xbox Series X používají grafiku AMD a měly by podporovat FreeSync. Ve skutečnosti však PS5 tuto funkci v době testu (zatím) nepodporovalo.

V našem šetření jsme tedy FreeSync mohli vyzkoušet pouze při hraní her na Xboxu. Funkce se obvykle aktivovala automaticky při spuštění hry. Během testu jsme nicméně nepozorovali žádný rozdíl mezi funkcí zapnutou a vypnutou. Ani při snímkové frekvenci 120 fps, ani při hraní her s 60 fps se žádné trhání obrazovky nevyskytlo (alespoň v námi testovaných kombinacích zařízení a her). Lze však předpokládat, že u jiných velmi náročných her přijde FreeSync vhod.


Přihlásit