Jak vybrat zahradní nůžky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Aktualizováno: 30.3.2022

Pokud chcete maximalizovat svoji efektivitu a věříte, že pro každou činnost existuje právě jeden ideální nástroj, na trhu s nůžkami se můžete realizovat podle libosti. Kromě široce rozšířených dvoubřitých nůžek totiž můžete pořídit i celou řadu specializovaných modelů.

Ruční dvoubřité nůžky

Jako nůžky na papír i tyto nástroje mají dvě protilehlé čepele. Nejlépe se hodí pro stříhání květů, výhonků, stonků a slabších větví. Dostupné jsou také elektrifikované varianty.

Ruční kovadlinkové nůžky

Vypadají podobně jako dvoubřité. Mají ale pouze jednu čepel, která tlačí proti ploše (kovadlině). Obecně jsou vhodnější pro stříhání tvrdších materiálů, například silnějších odumřelých větví – mohou totiž snáze poškodit tkáň rostlin. Dostupné jsou i jejich elektrifikované varianty.

Pákové nůžky

Na stříhání ještě silnějších větví se nejlépe hodí pákové nůžky. Čepelemi se od svých menších sourozenců liší minimálně. Díky větším a delším držadlům ale umožňují obouruční úchop.

Teleskopické nůžky

Pokud padání ze žebříku nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, můžete pro stříhání větví ve větších výškách použít teleskopické nůžky. Jak název napovídá, jsou opatřeny dlouhou násadou, která dramaticky prodlužuje jejich dosah.

Nůžky na živý plot

Z dálky vypadají podobně jako pákové nůžky. Mají ale delší čepele (většinou rovné), aby byly schopné každým střihem zasáhnout více větviček najednou. Značné oblibě se mezi zahrádkáři těší i jejich blízcí příbuzní – elektrické plotostřihy (kterým jsme se věnovali v článku Jak vybrat plotostřih).

Nůžky na trávu

Hodí se na zkrácení trávy v místech, kam se kvůli větším rozměrům nedostanete sekačkou. Jednoduché modely jsou vzhledem velmi podobné nůžkám na papír. Složitější jsou poháněné akumulátory a připomínají spíše strojky na vlasy.

Databáze testovaných výrobků

Zahradní nůžky (25 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2022


Přihlásit