Všechny plasty nelze recyklovat

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.3.2022   

Všechny plasty nejsou recyklovatelné. Pouhé vyhození všech plastových výrobků do příslušného kontejneru nezbavuje spotřebitele zodpovědnosti za sledování recyklačních značek a doporučení místní správy.

V dokonalém světě by se všechny plasty, které končí ve žlutých kontejnerech, recyklovaly. Zatím tomu tak zdaleka není. Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí v roce 2018 prošlo recyklací pouze 9 % plastového odpadu. Míra recyklace jednorázových lahví od nápojů nebo mléka je sice skoro 30 %, ale stále jde o poměrně nízké procento. Problémy často pramení ze samotných výrobků, vysvětlila na svých internetových stránkách americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Jednorázové obaly nejsou navrženy tak, aby byly součástí kruhového hospodářství neboli cirkulační ekonomiky.

Mají sloužit jednorázově a poté být jednoduše zlikvidovány. Proces recyklace komplikuje řada látek (včetně barviv), které se při výrobě používají. Plasty jsou velmi bohatou kategorií, kterou tvoří množství odlišných materiálů. Někdy nejde recyklovat rozměrné výrobky pouze proto, že se nevejdou do příslušného stroje. Podle obchodního sdružení amerických chemických společností bylo již investováno více než 7,5 miliardy dolarů do projektů a zařízení, které využívají pokročilé recyklační technologie, ale ty zatím nejsou dostatečně rozšířené. V dnešní době nejsou rentabilní, protože je stále levnější vyrábět plasty z nových materiálů, než recyklovat použité plasty.

Nejlépe lze v současnosti recyklovat materiály PET a HDPE, pro oba existují dobře fungující trhy. Například PET lahve od vod lze recyklovat na další lahve, ale také třeba na vlákna k výrobě koberců či oblečení. Polyetylen s vysokou hustotou HDPE z potravinových obalů lze použít například k výrobě obalů pro prací prostředky nebo šampony. Nejhůře recyklovatelné jsou plasty označené trojúhelníkem z šipek a číslicemi 3–7.

Co z toho vyplývá? Vyhazováním všech plastů do společného kontejneru se snižuje množství, které je pak skutečně recyklováno, protože se komplikuje třídění materiálů. Podle amerických kolegů je důležité vhazovat do žlutých kontejnerů pouze zaručeně recyklovatelné výrobky. Důležité je také vědět, jaké typy plastů umí zpracovat místní recyklační zařízení, tedy řídit se doporučeními místních úřadů. Nejúčinnější je však co nejvíce omezit používání plastů v běžném životě.

Přihlásit