Nikotinové sáčky mohou být stejně návykové jako cigarety

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.3.2022   

Německý spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) varuje před nikotinovými sáčky, které mohou mít nepříznivé účinky na zdraví, ačkoliv neobsahují tabák ani dehet. Mají vysoký obsah nikotinu, mohou vyvolat otravu a nemocní lidé, těhotné a kojící ženy a děti se jim musí vyhýbat.

Tradičním skandinávským způsobem užívání tabáku jsou drobné váčky, které se zasunou mezi dáseň a horní ret. Nikotin z tabáku se tak postupně dostává do organismu přes sliznici. Jejich obdobou jsou v současnosti nikotinové sáčky, které však tabák neobsahují. Skládají se z rostlinných vláken, zvlhčujících látek, vody, příchutí a nikotinových solí. Německé kontrolní orgány zatím nepovolily jejich prodej, zájemci si je však objednávají online, upozornila spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Prodejci nabízejí čistý a diskrétní nikotinový požitek bez kouře. Sáčky neobsahují tabák, proto nedochází k nechtěnému zbarvení zubů. Podle dodavatelů chutnají ochucené kapsičky někdy svěže, jindy ovocně, mezi příchutěmi jsou máta, citron nebo meloun.

Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) přezkoumal výsledky dostupných studií o nikotinových sáčcích, prověřil některé výrobky a zveřejnil prohlášení o předběžném posouzení jejich vlivu na zdraví. Uvádí v něm, že zatím nemá konkrétní poznatky o návykovosti produktů, ale předpokládá se, že i tato forma užívání nikotinu je návyková stejně jako ostatní. Úřad v současné době provádí experimentální studie, aby tuto otázku osvětlil.

Nikotin ovlivňuje činnost srdce a oběhového systému a může být potenciálně návykový, proto BfR varuje před jeho konzumací u několika rizikových skupin – těhotných a kojících žen, osob s kardiovaskulárními chorobami, jako je vysoký krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční, nekuřáků a mladých lidí. 

Nikotinový sáček by se nikdy neměl dostat do rukou dětem. Podle poznatků BfR mohou nikotinové sáčky zvýšit hladinu nikotinu v krvi na hodnoty, kterých se dosahuje při kouření běžných a některých elektronických cigaret. Úřad zkoumal 44 vzorků různých nikotinových sáčků a zjistil, že obsah nikotinu se pohybuje v rozmezí 1,79–47,5 mg.

V EU je horní hranice obsahu nikotinu v cigaretovém kouři 1 mg. Jsou známy otravy v důsledku používání nikotinových sáčků. Měly mírný průběh s příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení. Stále však neexistují dlouhodobé studie zkoumající důsledky pravidelného a dlouhodobého užívání nikotinových sáčků.


Přihlásit