Jak vybrat dětské příkrmy

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.3.2022

Dětský příkrm by měl obsahovat kvalitní potraviny s ideálním poměrem tuků a bílkovin a co nejnižším obsahem cukru a soli. Benefitem je také obsah omega-3 a omega-6 nasycených kyselin a vlákniny. Vybírat můžete mezi jedno- i vícedruhovými příkrmy ve skleničkách i kapsičkách. Jak vybrat příkrm, aby vyhovoval vám i vaší ratolesti, se dočtete na následujících řádcích.

Příkrmy jsou nemléčné, pevné nebo kapalné potraviny a nejde o mateřské mléko či kojeneckou počáteční nebo pokračovací výživu. Podle doporučení České pediatrické společnosti je vhodné začít jídelníček miminka o příkrmy obohacovat nejdříve od ukončeného čtvrtého, nejpozději pak od ukončeného šestého měsíce věku. Naopak dětem mladším čtyř měsíců by se příkrmy podávat neměly.

Bez ohledu na to, kdy se rodiče rozhodnou s příkrmy začít, je vždy nutné je zavádět pomalu a ideálně po lžičkách. Vhodné je začínat pouze s jedním druhem zeleniny, a pokud jej dítě přijímá bez problémů, postupně přidávat další druhy; až poté maso i ovoce. Jestliže dítě zpočátku některý příkrm odmítá, je dobré udělat několikadenní pauzu a poté mu ho nabídnout znovu.

Respektujte doporučený věk

Trh s příkrmy je obrovský a první kritérium, podle kterého se rodič vybírající vhodný výrobek musí řídit, je věk dítěte. Na každém příkrmu je uvedeno, od jakého věku je vhodné jej konzumovat, a spotřebitelé by se těchto doporučení měli držet.

Výrobci nabízejí jednodruhové i vícedruhové varianty či přímo hotová jídla. Jak jsme zmínili výše, jednodruhové příkrmy se hodí do začátků, ty vícedruhové pro zkušenější malé strávníky.

Složení dětských příkrmů zmiňuje vyhláška č. 54/2004 Sb., o potravinách pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití. Upravuje tedy například množství tuku, bílkovin nebo soli, které má být v příkrmech obsažené.

My jsme do testu zařadili produkty s příchutí boloňské špagety či podobným charakterem výrobku. Až na výjimku byly všechny zakoupené příkrmy ve skleničkách; jediný výrobek byl ukryt v takzvaném doypacku, tedy kapsičce s plastovým šroubovacím uzávěrem.

Sklenička versus kapsička

Právě forma balení je kromě věku dítěte a příchutě příkrmu dalším kritériem, podle kterého může rodič/zákazník příkrmy vybírat. Sklenička i doypack mají své výhody i nevýhody. Zatímco sklenička je těžká a pro přepravu nepříliš praktická, lze průběžně kontrolovat její obsah i jej ohřát v mikrovlnné troubě; navíc je také snadno recyklovatelná. Kapsička je oproti tomu lehká, snadno přepravitelná a k její konzumaci není třeba lžička; obsah ale zůstává spotřebiteli utajen a do mikrovlnky nepatří.

Dalším příkrmovým kritériem by měla být absence nežádoucích látek. Tu však spotřebitel nepozná ani na chuti, ani na obalu výrobku. V tomto směru je tak vhodné řídit se naším testem. Pozitivním zjištěním je, že nález potenciálně škodlivé látky se týkal pouze jednoho z deseti výrobků.

Databáze testovaných výrobků

Dětské příkrmy (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022


Přihlásit