Test odírání pneumatik 2022

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2022

Negativní dopady opotřebovávání pneumatik na životní prostředí se pomalu dostávají do hledáčku evropské veřejnosti. V členských zemích EU se každoročně z pneumatik do přírody uvolní neuvěřitelných 500 000 tun materiálu. Přinášíme vám přehled ekologické (ne)závadnosti pneu otestovaných v posledních letech.

Dlouhou dobu nebylo jasné, jak velký problém může opotřebování pneumatik představovat pro životní prostředí a společnost. Nevědělo se, jak velké částice se při provozu z gum uvolňují a jaké množství částic se usazuje v okolním prostředí. První studie věnující se ekologickým dopadům přinesly alarmující výsledky. Každý rok se z pneumatik vozů provozovaných na území EU uvolní půl miliónu tun částic. Jen v Německu představují kousky gumy z pneumatik třetinu všech mikroplastů pronikajících do přírody.

Odřené kousky gum jsou běžně větší než 50 mikrometrů. Jsou poměrně hrubé a ani při menších rozměrech obvykle nehrozí hluboké proniknutí do dýchací soustavy člověka. Snížení množství obroušeného materiálu je však podle odborníků velmi důležité. Společně s jinými mikroplasty totiž představuje hrozbu pro kvalitu vod, půdy i života v nich. V konečném důsledku tak může značně škodit i lidem.



Přihlásit