Test napařovacích žehliček a parních generátorů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2022

Ke zkrocení hor pomačkaného prádla využíváme nejčastěji napařovací žehličky, kterým zdatně sekundují výkonnější parní generátory. Nabídka obou typů přístrojů je široká a výrobci neustále přicházejí s novými modely. Proto také patří testy žehliček k našim stálicím a nyní vám opět přinášíme čerstvé výsledky. V laboratoři tentokrát změřilo síly 21 napařovacích žehliček a devět parních generátorů.

Ačkoliv výrobci praček či sušiček prádla někdy lákají na nemačkavé programy a mnozí lidé se spokojí s pouhým vyvěšením oblečení, žehlička má stále ve většině domácností nezastupitelnou roli. Pomáhá krotit nevzhledné záhyby a rovná do latě textilie všeho druhu. Dominantní postavení na trhu dnes mají napařovací žehličky. Dají se pořídit již za pár set korun, ale i za jeden až dva tisíce. V obchodech narazíte také na jejich robustnější kolegy – parní generátory.

Ve stručnosti je můžeme představit jako parní stanice sestávající ze základny s dvou- až třílitrovou nádrží na vodu, z níž vede hadice do menší žehličky. Pára proudí ze základny do žehličky bez nutnosti častého doplňování vody, jako je tomu u klasických napařovacích modelů. Ty mají zabudovanou nádržku o objemu dva až čtyři decilitry. Parní generátory jsou zpravidla výkonnější a produkují více páry. Je však třeba počítat s jejich většími rozměry a prostorovými nároky a také vyšší cenou. Námi otestované modely se pohybují v širokém cenovém rozpětí, sahajícím zhruba od dvou až ke dvanácti tisícům korun.

Do specializované laboratoře jsme vyslali 21 žehliček a devět parních generátorů. Odborníci testovali, jak dobře jednotlivé modely žehlí, kolik vydávají páry, zda odolají poškrábání a jestli se snadno obsluhují. Největší podíl na celkové známce však měla zkouška odolnosti vůči zanesení, při níž přístroje musely strávit 252 hodin ve speciální automatické žehlicí lince. Zátěžová zkouška simulovala zhruba dva roky běžného používání.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


napařovací žehličky (porovnat)

parní generátory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (141 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Přihlásit