Test smart LED světelných zdrojů 2022

Publikováno v časopise 3/2022

Zapnuto a vypnuto, to je pro většinu uživatelů stále maximální rozsah nastavení osvětlení. Dnes už lze ale pořídit i zdroje světla, u kterých je možné nastavit intenzitu nebo teplotu bílé barvy. Pokročilejším modelům lze dokonce barvu světla změnit úplně nebo jejich akce automatizovat. Jak jsou takovéto chytré světelné zdroje kvalitní a jak složité je jejich ovládání? Posvítili jsme si na ně v laboratoři.

Toužili jste někdy po LED světelném zdroji, který konzumuje energii i ve vypnutém stavu, je mnohanásobně dražší na pořízení, jeho instalace nespočívá jen v zašroubování do lustru a vyžaduje pro plné využití kromě vypínače ještě minimálně chytrý mobilní telefon? Že ne? A co třeba LED světlo, které pomůže pomocí změny jasu nebo barvy navodit požadovanou atmosféru, při spárování s hlasovým asistentem reaguje na slovní povely a samo se zapne třeba po západu slunce nebo se zazvoněním budíku?

Chytré LED světelné zdroje rozhodně nejsou pro každého. Jedná se o luxusní zboží, které (kromě tmy) řeší jen minimum praktických problémů. Je ale zajímavé a domácnost dokáže působivými světelnými efekty proměnit k nepoznání. Nejspíš proto v posledních letech chytrá LED světla nabývají na popularitě a nacházejí si cestu i mimo okruh technologických nadšenců.

Pro případ, že nad chytrým osvětlením svého domova také uvažujete, jsme několik produktů nechali laboratorně otestovat. Zaměřili jsme se na chytrá LED svítidla s klasickou paticí E27 a příkonem 8–16 W. Do testu jsme zahrnuli světla bílá stmívatelná i ta navíc barevně nastavitelná. U všech jsme měřili světelný tok, barevnou teplotu, index podání barev i úhel svícení. Pozornost jsme věnovali také spotřebě elektrické energie i efektivitě přetváření této energie na světlo. A podrobně jsme se věnovali také obsluze produktů.


barevně nastavitelné světelné zdroje (porovnat)

bílé stmívatelné světelné zdroje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Smart LED světelné zdroje (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022


Přihlásit