Test másla 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2022

Test másla patří mezi nejčastěji poptávaná témata, proto jej pravidelně opakujeme. Naposledy jsme se s másly potkali v roce 2017, v době vrcholící cenové krize. Po pěti letech jsme se nyní opět strefili do okamžiku, kdy máslo zdražuje. Proto přijde vhod vědět, zda je náležitě kvalitní. Laboratoř přinesla dobré zprávy – ošizené máslo jsme nenašli a šampión minulého testu obhájil své čelní místo.

Po pěti letech jsme zopakovali test másla. Do laboratoře jsme odvezli celkem 16 másel různých druhů, přičemž řada značek prošla naším testováním již poněkolikáté. Úkolem laboratoře bylo ověřit, zda másla vyhovují všem předepsaným požadavkům, i to, jak svou chutí a konzistencí odpovídají očekávání spotřebitelů.

Chemické analýzy v první řadě sledovaly množství tuku a jeho složení. Většina másel deklarovala 82% obsah tuku a dobrá zpráva je, že jsme v tomto ohledu nenarazili na žádné klamání zákazníků. Detailní pohled na složení tuku nám pomohl ověřit, zda se do másla nepřidává nějaký jiný rostlinný či živočišný tuk. I v tomto bodě byla všechna másla v pořádku.

Druhá skupina chemických zkoušek se zabývala měřením obsahu vody, bílkovin, cukrů a dalších složek sušiny jiných než tuk. Pro tyto parametry totiž rovněž existují předpisové limity, jejichž dodržení jsme tímto ověřili.

Třetí hlavní zkouškou bylo senzorické hodnocení, při kterém komise 12 posuzovatelů hodnotila vzhled, chuť, vůni a konzistenci másel, včetně toho, jak snadno se roztírají.


Testované výrobky - másla (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Másla (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022


Přihlásit