Aktivní uhlí v kosmetice nezaručuje kýžené výsledky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.2.2022   

Účinky aktivního uhlí v kosmetice nejsou prokázány. Některé přípravky deklarující obsah uhlí navíc klamou spotřebitele a obsahují pouze černé barvivo Nejlevnější způsob, jak vyzkoušet účinky aktivního uhlí na pokožku může být domácí pleťová maska.

Aktivní uhlí v kosmetice není novinkou. Vyskytuje se v pleťových maskách, peelingu, deodorantech, šamponech či zubních pastách. Dokonce některé zubní kartáčky kvůli němu mají černé štětiny. Výrobci slibují důkladné čištění pórů, zmatnění mastné pleti i vybělení zubů.

Výchozími materiály pro většinu aktivního uhlí jsou dřevěné uhlí, bambus nebo kokosové skořápky, které po chemickém zpracování získávají porézní strukturu. Vzniklý produkt na sebe dokáže vázat další látky, proto se používá v mnoha oblastech. V čističkách odpadních vod funguje jako vodní filtr, v lékárně jej koupíte ve formě tablet proti průjmu nebo otravě.

Dosud však nebylo vědecky prokázáno, zda má aktivní uhlí stejnou účinnost také v kosmetických přípravcích, například nakolik černé pleťové masky skutečně adsorbují přebytečný maz a jestli černá zubní pasta dokáže odstranit nepříjemné usazeniny.

Než se spotřebitel rozhodne slibům výrobce uvěřit, měl by si zboží dobře prohlédnout. Některé produkty ve skutečnosti aktivní uhlí neobsahují, ačkoliv jej inzerují. V případě kosmetiky z pravého aktivního uhlí by v seznamu ingrediencí měly být anglické výrazy „charcoal“, „active charcoal“ nebo „charcoal powder“. Na některých obalech je však uvedeno pouze „CI 77266 Carbon Black“. To jsou syntetické saze, které se používají k obarvení řasenek, očních linek nebo konturovacích tužek a mají pouze barvicí účinek. Společnou s uhlím mají jen barvu. Čerň z aktivního uhlí, stejně jako ze syntetických sazí lze snadno odstranit vodou a tvář ani zuby po nich nezčernají.

Výrobky s obsahem aktivního uhlí bývají drahé. Podle německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest lze snadno ověřit účinnost této módní složky v domácí kosmetice, aniž by to zatížilo vaši peněženku. Pleťovou masku je možné vyrobit smícháním rozdrcené tablety živočišného uhlí z lékárny, želatiny v prášku a vody. Vzniklou pastu na pár sekund zahřejte v mikrovlnce a rozmíchejte na hladkou hmotu. Masku rozetřete na obličej, a když po 10–15 minutách zaschne, odstraňte ji.

Přihlásit