Jak vybrat soundbar

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.1.2022

Pokud chcete zážitek ze sledování filmů co nejvíce přiblížit návštěvě kina, nevystačíte jen s dobrým televizorem. Neméně významný je také kvalitní, ideálně prostorový zvuk s mohutnými basy. A ten ze současné generace plochých televizorů jen tak nedostanete. Řešení nabízejí systémy domácího kina s více zvukovými kanály. Ty ale zabírají spoustu místa a jsou náročnější na instalaci. Kompromisem mezi zvukovým projevem a kompaktností jsou soundbary.

Tyto zvukové systémy kombinují zesilovač, reproduktory a někdy i přehrávač do podlouhlé lišty. Sáhnout můžete jak po jednodílných modelech, tak po přístrojích s externím subwooferem (který je často bezdrátový). Některé přístroje dokonce umožňují připojení satelitních reproduktorů. Vedle tenkých podlouhlých soundbarů (zvukových lišt) lze narazit také na rozměrnější ploché varianty, označované jako soundbase nebo soundplate (zvuková deska). Jejich tvar nedovoluje na rozdíl od běžných soundbarů zavěšení na zeď – jsou určeny přímo pod televizor, který na ně postavíte.

Výhody soundbarů

  • Jednoduchá instalace i obsluha.
  • Možnost zavěšení na zeď (sady pro zavěšení často bývají součástí balení).
  • Ve srovnání s televizory zpravidla lepší zvuk.
  • Možnost přehrávání zvuku i z jiných zdrojů (např. z mobilního telefonu).
  • Některé přístroje umějí i bez satelitních reproduktorů simulovat prostorový zvuk.

Se subwooferem, nebo bez?

Jednou z hlavních výhod soundbarů je, že nezabírají mnoho místa. Jednoduše je umístíte pod televizor. Se zdrojem zvuku je spojíte bezdrátově či pomocí kabelu. Dále je připojíte ke zdroji elektrické energie. A máte hotovo. Případná přítomnost externího subwooferu ale situaci příliš nekomplikuje. V nejhorším případě se může jednat o dva kabely navíc.

V současnosti už spolu mnohá zařízení komunikují i bezdrátově. Uživateli tedy v takovém případě zbývá vyřešit, kam subwoofer umístit. Informaci o ideálním rozmístění reproduktorů většinou výrobci uvádějí v manuálech. Zbývá tedy jen najít potřebný prostor. Basové reproduktory totiž nebývají zrovna skladné.

Pokud ale výše uvedené podstoupíte, odměnou vám zpravidla bude podstatné zlepšení vašeho audio zážitku. S dedikovaným basovým reproduktorem budou srážky vozidel, exploze a jiné hluboké tóny znít zase o něco věrněji. Litovat určitě nebudete ani při poslechu hudby.

Prostorový zvuk

Někteří výrobci u svých soundbarů uvádějí podporu vícekanálového zvuku (nejčastěji 5.1 či 7.1), případně přímo technologie pro prostorový zvuk (Dolby Digital, Dolby Atmos, DTS, DTS:X). Do určité míry jsou tyto přístroje skutečně schopné pohyb zvuku kolem posluchače simulovat. Filmový zážitek zprostředkovaný jedním zařízením ale nikdy nebude dokonalý.

Soundbary při generování prostorového efektu spoléhají na odrážení zvuku od stěn, případně i od stropu. Výsledný zvuk tedy neovlivňuje pouze výběr zařízení, ale také jeho umístění v prostoru, množství a rozmístění nábytku nebo přítomnost měkkých ploch (např. závěsů). Pokud tedy chcete skutečně co možná nejkvalitnější prostorový zvuk, vyplatí se pořízení domácího kina, případně jiné sestavy se satelitními reproduktory.

Jak se spojí?

Základem je rozhraní HDMI, skrz které snadno propojíte soundbar s televizorem. Pokud chcete k soundbaru připojit zdroj prostorového zvuku, který nepodporuje rozhraní HDMI, zaměřte se na přítomnost digitálního audio vstupu. Existují dva typy: optický a koaxiální. Před nákupem si ověřte, že vámi zvolený model má vstup, který potřebujete. Pokročilejší přístroje sice mívají oba typy digitálních vstupů, ale mnoho levnějších systémů je vybaveno jen jedním. Soundbary jsou dnes zpravidla vybaveny také USB konektory nebo 3,5mm audio vstupy pro připojení dalších audio zařízení.

Na popularitě nabývá také bezdrátové připojení. Řadu soundbarů lze připojit k domácí síti přes ethernet konektor či bezdrátově přes wi-fi. Často je možné také spojení přes bluetooth. Mnoho soundbarů lze ovládat kromě tlačítek na přístroji a dálkového ovládání také mobilním telefonem. Pokud máte o tuto funkcionalitu zájem, zjistěte si především, zda je pro operační systém vašeho telefonu dostupná příslušná aplikace a zda funguje požadovaným způsobem.

Čísla nejsou vše

Výkon ve wattech deklarovaný výrobci berte při výběru s rezervou. Tato hodnota s kvalitou zvuku přímo nesouvisí, spíše naznačuje maximální dosažitelnou hlasitost. Má to ale několik háčků. Výsledná hlasitost záleží také na účinnosti reproduktorů, jinými slovy různé reproduktory potřebují k dosažení stejné hlasitosti rozdílný počet wattů. Výrobci také někdy na nejviditelnějším místě propagují celkový výkon, tedy součet výkonů jednotlivých kanálů, a teprve v podrobnějších specifikacích rozepíší výkony pro konkrétní kanály zvlášť.

Deklarované hodnoty pro jednotlivé kanály v některých případech přesahují 200 wattů, ale tolik pro ozvučení běžného obývacího pokoje opravdu nepotřebujete. I 100 wattů na jeden kanál je pravděpodobně několikanásobně více, než skutečně využijete. Další věcí je, že při výrobci udávaných hodnotách může harmonické zkreslení dosahovat až několika desítek procent, a to už je zkreslení zvuku, které dokáže rozpoznat i laik. Oproti reálnému využití jsou tedy údaje poněkud nadsazeny.

Databáze testovaných výrobků

Soundbary (64 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit