Jak vybrat kávu bez kofeinu

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Aktualizováno: 31.1.2022

Přestože se odborníci shodují na tom, že pro dospělé osoby je pravidelná konzumace kávy bezpečná, najde se několik výjimek, které si musejí dávat na příjem kofeinu pozor. Patří mezi ně například kardiaci, lidé trpící duševními poruchami a zejména těhotné a kojící ženy. Všichni jmenovaní totiž mohou být vnímavější vůči nežádoucím účinkům kofeinu, kterými jsou například zrychlení srdečního tepu nebo nespavost. To však neznamená, že by se museli vzdát kávy. Stačí, když zvolí její bezkofeinovou variantu.

Káva bez kofeinu se získává úpravou běžných kávových zrn. Výroba probíhá tak, že se zelená zrna nejdříve ošetří parou, aby se jejich slupka stala průchozí pro kofein, a následně dochází k extrakci kofeinu. Nejčastěji se používají tři způsoby dekofeinizace: extrakce pomocí organických rozpouštědel, vodou nebo superkritickým oxidem uhličitým. Výsledkem všech procesů jsou zelená kávová zrna zbavená zhruba 96 % kofeinu, avšak s co nejlépe zachovaným obsahem chuťových a aromatických látek. Konkrétní způsob použitý při výrobě nepatří mezi povinně uváděné informace, proto jej na etiketě zpravidla nenajdete. Obsah kofeinu v bezkofeinové kávě je předepsán vyhláškou č. 330/1997 Sb. Podle té by pražená káva měla v sušině obsahovat nejvýše 0,1 % kofeinu, v případě instantní kávy to může být 0,3 %.

Na konci dekofeinizace stojí zelená kávová zrna, která se dále praží a zpracovávají jako běžná káva. Kávu bez kofeinu proto lze sehnat ve všech možných formách: jako zrnkovou, mletou či instantní. Příprava nápoje probíhá stejně jako u běžné kávy.

Při výběru kávy bez kofeinu je důležité na obalu sledovat, zda je skutečně označena jako „bez kofeinu“. Pokud jde o další povinné údaje, pozornost si zaslouží především datum minimální trvanlivosti, přičemž se vyplatí vybírat výrobek s co nejvzdálenějším datem. Další informace, které zákazníci sledují, jako je třeba druh kávy nebo země původu, už mezi povinné údaje nepatří. Přesto je někteří výrobci na obalech dobrovolně uvádějí.

Databáze testovaných výrobků

Káva bez kofeinu (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.2.2022


Přihlásit