Test praček se sušičkou 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2022

Sušení prádla v domácnosti bez balkónu či zahrady může být oříšek. V některých bytech se sotva daří najít místo pro pračku a sušičku již není kam dát. Řešením by vedle klasického sušáku mohla být pračka kombinovaná se sušičkou. Dokáže však spolehlivě zastat roli obou spotřebičů? Odpověď na tuto otázku jsme hledali v laboratoři, kde jsme nechali otestovat devět modelů. Opět se ukázalo, že mají hned několik slabin.

Absenci terasy, půdy či jiných prostorů k věšení prádla řeší mnoho lidí rozkládacím sušákem. Nabízí se také sušička prádla, ne každý však pro ni má doma dost místa. Sušák svou úlohu splní, ale prostor v bytě okupuje také, i když jen přechodně. Navíc sušení uvnitř není zrovna ideální, obzvlášť v zimě, kdy se tolik nevětrá. V bytě stoupá vlhkost, která může napomáhat vzniku plísní.

Zajímavou alternativou může být pračka kombinovaná se sušičkou. Podle výrobců by mělo řešení 2 v 1 plnohodnotně spojovat funkce obou přístrojů. Rozhodli jsme se po nějaké době opět laboratorně prověřit, jak si tato zařízení poradí s oběma disciplínami a zda obstojí ve srovnání s běžnými pračkami a sušičkami. U devíti pračko-sušiček jsme posuzovali funkce praní a sušení, délku programů či spotřebu. Neopomněli jsme ani hlučnost nebo snadnost obsluhy kombinovaných modelů.

Daň za kompromis

Číslo, které by určitě nemělo uniknout vaší pozornosti, je maximální kapacita pračko-sušiček. Při praní pojme buben stejné množství prádla jako běžná pračka, tedy osm až deset kilogramů bavlněné náplně. Kapacita při sušení je ale výrazně nižší – jen čtyři až šest kilo bavlny. Do samostatných sušiček se přitom vejde od sedmi do devíti kilogramů prádla. Je zřejmé, že v tomto ohledu kombinované spotřebiče zaostávají. A narazili jsme i na další slabá místa.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Databáze testovaných výrobků

Pračky se sušičkou (9 výrobků)
poslední aktualizace: 3.2.2022


Přihlásit