Legrační otázky na Facebooku mohou sloužit podvodníkům

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.1.2022   

Zdánlivě nevinné zábavné otázky na Facebooku mohou ohrozit bezpečnost osobních údajů. Odpovědi totiž obsahují položky, které se často používají k zabezpečení profilů.

Co byste byli za zvíře, jak byste se jmenovali ve fantasy filmu nebo jaké květině se podobá vaše povaha – to je pouze několik příkladů hravých příspěvků na sociální síti. Vyžadují odpovědi na několik jednoduchých otázek – jaké bylo vaše první auto nebo jak se jmenovala vaše matka za svobodna. Své jméno podle Star Wars lze třeba vytvořit z několika písmen křestního jména a příjmení, matčina jména a města narození. Autoři dotazníků či testů je však umí zneužít.

Tento druh virálně se šířícího obsahu se stává zdrojem informací pro online zločince, kteří shromažďují osobní údaje k následnému phishingu nebo hackingu, upozornila novozélandská spotřebitelská organizace Consumer NZ.

Například jméno matky za svobodna a místo narození patří k nejčastějším „tajným“ otázkám, používaným při obnově přístupu k  účtům. Majitel správnou odpovědí potvrzuje svou totožnost.

Nevinná není ani tak komická a divná otázka, jak by se jmenovalo vaše dítě, kdyby neslo jméno posledního pokrmu, který jste snědli. Například po odpovědi „Big Mac“ může uživateli přijít zpráva od banky, aby se urgentně přihlásil do elektronického bankovnictví, jelikož vznikl problém s poslední platbou v místním fast-foodu – a půjde o phishing, tedy o snahu přimět osloveného zadat přihlašovací údaje na podvodné internetové stránce.

To vše mohou podvodníci doplnit o informace z nezabezpečeného účtu, příspěvků známých nebo přátel.

Kolegové z Consumer NZ zaznamenali, že počet zábavných testů a otázek během covidových lockdownů stoupl. Podle organizace je nejlepší na takové příspěvky vůbec nereagovat.

Přihlásit