Jak vybrat psí vodítko

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.12.2021

Vodítko patří k základní pejskařově výbavě. Trh s těmito výrobky je obrovský; jak ale vybrat ten, který bude vyhovovat vám i vašemu psovi? Přečtěte si pár tipů.

V první řadě je důležité uvědomit si, pro jaké účely vodítko kupujete a v jakých prostředích se s ním vy a váš pes budete pohybovat. Pro začátečnický výcvik a zvykání si na vodítko bývá nejvhodnější pořídit si klasické krátké, obvykle textilní vodítko. Stejně tak například pro pohyb na cyklostezkách či místech se zvýšeným pohybem osob či cyklistů. Tady by samonavíjecí vodítko, o kterém bude řeč později, mohlo nadělat více škody než užitku.

U textilních vodítek je hlavním doporučením respektovat váhovou kategorii, pro niž jsou určena. Není nic horšího než pořídit vodítko pro nižší hmotnostní skupinu, které se vám pak v nejnevhodnější okamžik, například při procházce u silnice, přetrhne. Důležité je také, aby vám držadlo sedělo do ruky a karabina se dobře připínala k obojku či kšírám. Z tohoto hlediska doporučujeme vodítka kupovat ve specializovaných obchodech, kde si je můžete i vyzkoušet.

Svoboda pod kontrolou

Co se týče samonavíjecích vodítek, která jsme testovali, hodí se do prostředí, kde napnuté lanko či páska neohrozí chodce či cyklisty, ale pes zároveň nemůže být puštěn na volno. Na samonavíjecím vodítku má dostatek pohybu, ale majitel přitom může regulovat jeho vzdálenost a v případě nutnosti jej i zastavit.

I u samonavíjecího vodítka je důležité respektovat pokyny výrobce ohledně doporučené hmotnostní kategorie. Také zde platí, že by mělo držadlo sedět psovodu do ruky, a tak by si jej měl před koupí vyzkoušet. Zapřemýšlet se vyplatí i nad délkou vodítka – chcete mít psa vždy „po ruce“, nebo mu naopak chcete poskytnout velký prostor pro pohyb? V našem testu se délky vodítek pohybovaly od tří až do osmi metrů…

Pokud je pro vás zajímavá možnost dokoupitelného vybavení, například Multi Boxu pro sáček na pamlsky nebo exkrementy, poohlížejte se po vodítkách s touto možností.

Zastavit, stát

Klíčovou vlastností samonavíjecího vodítka je zamknutí lanka či pásky pomocí tlačítka stop. Jeho funkčnost v obchodě prověříte jen těžko, a tak doporučujeme přečíst si náš test, kde jsme zamykací mechanismus detailně prověřovali.

Protože vodítka majitelům často mohou spadnout na zem, vhodné je také, aby něco vydržela. V testu jsme se tak zaměřili i na odolnost vůči různým druhům poškození, kterou také nelze vyčíst z manuálu či poznat z letmého pohledu nebo vyzkoušení v obchodě. Vodítka jsme svěřili i zkušeným pejskařům, kteří je prověřovali na procházkách se psy v terénu.

Závěrem dodejme, že ať už používáte častěji klasické či samonavíjecí vodítko, zásadním kritériem je bezpečnost. Jestliže zaznamenáte jakékoliv poškození, například natrženou či nakousnutou pásku či uvolněnou karabinu, vodítko vyměňte za nové.

A ať už si vyberete vodítko dlouhé či krátké, široké či úzké, dbejte vždy nejen na bezpečnost psa, ale i na svou vlastní. Pokud používáte samonavíjecí vodítko, dávejte pozor na kontakt s navíjecí páskou. Při tahu psa hrozí nepříjemná „popálení“ na rukách.

Databáze testovaných výrobků

Psí samonavíjecí vodítka (16 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021


Přihlásit