Test bílých jogurtů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2022

Lednové testy potravin obvykle jedou na zdravé vlně. Ani letošek není výjimkou, jako první totiž na řadu přicházejí bílé jogurty. Do laboratoře jsme jich vyslali 29 – obyčejných i smetanových. Zjišťovali jsme v nich obsah tuku, bílkovin a také počty přátelských mikrobů. Ukázalo se, že i test obyčejného bílého jogurtu může nabídnout zajímavé poznatky.

Nový ročník testování potravin jsme tradičně zahájili zdravým tématem: testem bílých jogurtů. Test jsme pojali jako velké srovnání bílých jogurtů různých druhů. Do výběru jsme zahrnuli celkem 29 výrobků. Devět jogurtů patřilo mezi smetanové s minimálně 10 % tuku, zbytek představovaly obyčejné bílé jogurty s 2% až 5% tučností. Kromě toho jsme pro srovnání do výběru zařadili výrobky prodávané v různé velikosti obalů, bio jogurty i ty zrající v kelímku.

Laboratoř sledovala tři základní znaky jogurtové kvality: obsah mikroorganismů jogurtové kultury, obsah tuku a bílkovin a nezapomnělo se ani na senzorické hodnocení chuti, vzhledu a konzistence. Kontrola organismů jogurtové kultury sledovala počty jednotlivých bakterií. Kromě toho se detailně zjišťovalo, které konkrétní druhy mikrobů jogurt obývají. Výsledky mikrobiologické analýzy nám také umožnily porovnat, jak se liší mikroflóra jednotlivých typů jogurtů.

Kontrola obsahu tuku a bílkovin především sledovala, zda smetanové jogurty vyhovují předepsaným požadavkům na minimální obsah tuku. Mimo to nás zajímalo, zda reálné obsahy tuku a bílkovin odpovídají hodnotám deklarovaným v nutričních tabulkách.


jogurty s nejvýše 5 % tuku (porovnat)

smetanové jogurty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Bílé jogurty (29 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021


Přihlásit