dTest: Přišel vám od soudu platební rozkaz? Jste přesvědčeni, že nic nedlužíte? Podejte včas odpor.

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 2.12.2021   

Obdržet dopis s barevným pruhem, ve kterém se ukrývá platební rozkaz, může znamenat pro většinu lidí pořádný šok. V těchto dnech takové nemilé překvapení čekalo na řadu klientů společnosti Centrum aukcí.cz, jejíž praktiky vůči spotřebitelům dTest setrvale kritizuje. Firma podala na své dlužníky návrhy na vydání platebního rozkazu. Okresní soudy začínají tyto návrhy vyřizovat a vystavují platební rozkazy. Jak se těmto platebním rozkazům mají spotřebitelé bránit? A na co si musejí dávat pozor?

Nejenom spotřebitelům ve sporu se společností Centrum aukcí.cz s.r.o. se může stát, že v obálce se zeleným pruhem, případně ve své datové schránce, naleznou platební rozkaz od soudu. Platební rozkaz je rozhodnutí soudu vydané ve zrychleném řízení. Soud jej vydá jen na základě tvrzení a důkazů předložených žalobcem.

Podejte odpor, nečinnost se nevyplácí

Co v takové situaci můžete dělat? Pokud vás zachvátí panika a pocit nespravedlnosti, počítejte do deseti, ale hlavně dočtěte platební rozkaz až do konce. V poučení uvedeném na závěr každého platebního rozkazu je vyznačena cesta pro ty, kteří se platebnímu rozkazu nechtějí podvolit. „Obrana žalovaného spočívá v podání tzv. odporu, na které má žalovaný 15 dnů od doručení platebního rozkazu. Nepodá-li žalovaný v této lhůtě odpor, nabývá platební rozkaz účinky pravomocného rozsudku. Neuhrazení částky pak může skončit exekucí,“ vysvětluje Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „V této fázi doporučujeme spojit se s advokátem. Můžete sice odpor podat sami, ale pokud si nejste úplně jistí tím, co děláte, obraťte se na profesionála. Nezůstávejte však nečinní a využijte obrany, kterou vám právo poskytuje. Za podání odporu neplatíte ani soudní poplatek.“

Jakmile včas podáte odpor, platební rozkaz se ruší a je nařízeno standardní jednání před soudem. Určitou variantou obrany je i nepřevzetí platebního rozkazu, protože není-li žalovanému platební rozkaz doručen do vlastních rukou, soud jej zruší a nařídí jednání. „Nepřebírání zásilek od soudu ale nepovažujeme za rozumné,“ konstatuje Petr Šmelhaus a doplňuje: „V civilním soudním řízení se musíte o svá práva starat. Ignorování dalších navazujících zpráv od soudu může mít pro výsledek sporu fatální následky.“

Nároky nejsou oprávněné

Spotřebitelská organizace eviduje desítky stížností na neetické praktiky firmy Centrum aukcí.cz. Ty spočívají v tom, že společnost od klientů, kteří se registrují na portálu www.s-drazby.cz, požaduje zaplatit částku ve výši 5000 korun. O povinnosti hradit tuto částku však byli spotřebitelé poučeni pouze v obchodních podmínkách, což je nedostačující. A dále vymáhaná částka vůbec neodpovídá tomu, co spotřebitelé od společnosti obdrželi. Centrum aukcí.cz s.r.o. byla na základě podnětu dTestu v letošním roce už pokutována Českou obchodní inspekcí za nekalé obchodní praktiky. Přesto tato společnost podává k soudům návrhy na vydání platebních rozkazů a spoléhá na nečinnost spotřebitelů. „Nebezpečí platebních rozkazů tkví v nečinnosti žalovaného po doručení platebního rozkazu do jeho rukou,“ varuje Petr Šmelhaus a zdůrazňuje: „Pokud se spotřebitelé nebudou správně a účinně bránit proti platebním rozkazům, mohou se snadno dopracovat k tomu, že vymáhanou částku budou muset zaplatit, byť by se mohli úspěšně hájit.“

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit