Jak vybrat čajové svíčky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.12.2021

Sady většiny svíček vypadají podobně, liší se na první pohled jen počtem kusů a cenou. Skrývá se ale ve zdánlivě stejných a většinou hliníkových kalíšcích skutečně to samé? Lze vůbec v kamenném obchodě či při objednávání přes internet poznat, které svíčky jsou lepší než jiné? Podle čeho? Přečtěte si náš článek.

Čajové svíčky obvykle sestávají z hliníkového (či ojediněle plastového) kalíšku, voskové hmoty a knotu. Vosková hmota bývá z různých, většinou k životnímu prostředí ne zrovna šetrných materiálů, například parafínu či stearinu.

Výrobci o tom, co si přinesete domů, většinou mlčí

Pokud je pro vás důležité právě ekologické hledisko, měli byste vybírat mezi svíčkami z přírodních vosků, třeba olivového, slunečnicového nebo například včelího. Problematický však je fakt, že většina výrobců původ vosku použitého ve svíčkách zamlčuje a na obale jej neuvádí. Vhodným řešením tak může být koupě takzvaných ekologických svíček, které by měly být k životnímu prostředí co nejohleduplnější.

Kalíšek z hliníku, ve kterém se prodává většina čajových svíček (v našem testu bylo z dvaadvaceti svíček dvacet v hliníkovém obalu a dva v plastovém; ten však z hlediska dopadu na životní prostředí rovněž není ideální), také není z ekologického hlediska nejvhodnější. Ideální tak je vybírat si mezi svíčkami bezobalovými, jež lze umisťovat do opakovaně použitelného skleněného kalíšku. Také je vhodné sahat po neparfémovaných svíčkách; ty parfémované mohou obsahovat více nežádoucí chemie.

Pravidelný vs. sváteční svíčkař

Odhlédneme-li od ekologického hlediska, příliš informací na obale, které by mohly zákazníka vést ke koupi ideálního výrobku, nenajdeme. Obecně lze říci, že pokud zapalujete jednu svíčku za druhou, bývá výhodnější zvolit balení obsahující větší počet svíček; pokud jste naopak sváteční svíčkaři, stačit vám bude menší balení (v našem testu se počet svíček v balení pohyboval od čtyřiadvaceti do sta kusů).

Dalším údajem, který je možné vyčíst z obalu a může ovlivnit i volbu kupujícího, je délka hoření. Většina výrobců slibuje hoření svíčky v rozpětí mezi čtyřmi a osmi hodinami. Náš test ukázal, že jsou výrobci zpravidla moc skromní a svíčky obvykle hoří déle, než avizuje deklarace na obale.

Plýtvání voskem

Důležitým faktorem pro výběr svíčky by mělo být také například využití vosku tak, aby jeho přílišné množství nezůstávalo i po vyhoření svíčky na dně a stěnách kalíšku. Tuto informaci však z obalu ani popisku výrobku na internetu nezjistíte, ideální je tedy nahlédnout do našeho testu, kde jsme využití vosku laboratorně měřili.

Zásadním kritériem pro volbu svíčky by měla být i požární bezpečnost, o té se však v obchodech či na e-shopech kupující také nic nedozvědí. Opět vás tak musíme odkázat na náš test, v němž jsme bezpečnost svíček hodnotili podle dvou příslušných evropských norem. Měřili a hodnotili jsme podle nich například to, jak vysoká je teplota kalíšku při hoření svíčky a zda nemůže dojít k popálení či nedej bože způsobení požáru. V rámci bezpečnosti jsme prověřovali i uvolňování emisí ze svíček či nebezpečí odpadávání žhavých částic.

Databáze testovaných výrobků

Čajové svíčky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.12.2021


Přihlásit