Jak testujeme chytré náramky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení chytrých hodinek.

 • monitoring aktivit: 25 %
 • chytré funkce: 25 %
 • kvalita zpracování: 5 %
 • uživatelská přívětivost: 20 %
 • aplikace: 5 %
 • baterie: 15 %
 • vlastnosti a výbava: 5 %

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení chytrých náramků.

 • monitoring aktivit: 45 %
 • chytré funkce: 5 %
 • kvalita zpracování: 5 %
 • uživatelská přívětivost: 20 %
 • aplikace: 10 %
 • baterie: 10 %
 • vlastnosti a výbava: 5 %

Poznámka

V roce 2022 došlo k mírné revizi testovacího programu. Výsledky modelů publikované dříve jsme přepočítali dle upravených hodnotících kritérií. Jejich hodnocení se tak může od původní publikace lišit.

Monitoring aktivit

Měření přesnosti monitoru srdeční činnosti probíhá podle několika scénářů – při odpočinku, lehkém cvičení, intenzivním cvičení a také při běhu a jízdě na kole. Výstupy jsou porovnávány s referenčním profesionálním hrudním monitorem srdečního tepu. Pokud první měření nevykazují věrohodné hodnoty (např. pokud byl zjištěný tep vzhledem k provozované činnosti příliš nízký nebo vysoký), je měření opakováno.

Krokoměr patří k nejvyužívanějším funkcím nositelné elektroniky. Jeho kvalitu prověřujeme pomocí tří samostatných testů. Testující osoba se nejprve vydá na desetiminutovou procházku, kterou následuje stejně dlouhý běh na běžeckém pásu a soubor různých rutinních činností po pěti minutách. Naměřené hodnoty porovnáváme se samostatným krokoměrem. Kromě přesnosti dat rozdáváme známky také za stálost dat. Ty vyvozujeme z opakovaného měření.

Kontrolujeme také vypočítanou uraženou vzdálenost. Testovači se vydávají na kilometrovou procházku pod otevřeným nebem, kterou střídají s dvoukilometrovým během lesem a pod otevřeným nebem. Jako referenční data slouží údaje z Google Maps. Stejně jako u krokoměru se kromě přesnosti měření soustředíme rovněž na stálost naměřených dat.

Test výškoměru probíhá ve třech předem určených bodech s různou nadmořskou výškou na podrobně zmapované trase. S přístroji, které umějí počítat překonané převýšení, se vydáváme na šestikilometrovou vyjížďku na kole. Vytyčená trať má převýšení 41 metrů.

Chytré funkce

Parametr telefonování se skládá ze série menších zkoušek. Zaznamenáváme, zda vás zařízení upozorní, pokud máte příchozí telefonní hovor, zda hodinky nebo náramek kopírují nastavení na mobilu (např. zda bude náramek vibrovat, pokud jste na telefonu vibrace vypnuli).

Zjišťujeme rovněž, zda zařízení umožňuje odlišovat upozornění na příchozí hovory z různých čísel. Důkladné kontrole podrobujeme možnosti pro přijímání i uskutečňování hovoru přímo ze zařízení. Všímáme si rozdílů v chování u mobilů s Androidem a iOS.

Zkouška nazvaná ovládání telefonu jednoduše udává, do jaké míry můžete ovládat svůj smartphone přímo ze zápěstního počítače. Kontrolujeme, zda a jak je možné ovládat třeba fotoaparát nebo hudební přehrávač.

Zkoušky posílání zpráv kromě možnosti vytváření SMS hledí i na možnosti přijímání zpráv, jejich zobrazování, třídění a podobně.

Samozřejmostí je i spolupráce se sociálními sítěmi a chatovacími programy. Hodnotíme, jak hodinky nebo náramek zobrazují notifikace z Facebooku, WhatsAppu, Twitteru nebo Messengeru a jak snadné je sociální sítě ovládat přímo z přístroje.

Některé hodinky je možné ovládat hlasem. V případě, že jsou vybaveny funkcí rozpoznávání hlasu, prověřujeme schopnost hodinek reagovat na několik jednoduchých povelů – např. kolik je hodin, jaké bude zítra počasí, poslat zprávu Janě, jak se dostanu do pražské zoo nebo kde se zrovna nacházím.

Kvalita zpracování

Posouzení kvality použitých materiálů, hodnocení provedení a (ne)možnosti vyměnit pásek, zkouška odolnosti displeje vůči poškrábání.

Uživatelská přívětivost

Zkoušky nastavení, běžného používání a používání při sportu. V kontrole nastavení si všímáme například stažení aplikace, vytvoření účtu, synchronizace nebo personalizace produktu. Běžným používáním chápeme aspekty jako čitelnost, navigaci, sledování spánku, snadnost nabíjení, přehlednost a navigaci v menu, kvalitu připojení k telefonu, snadnosti párování s telefonem.

Použitím při sportu rozumíme kupříkladu čitelnost při fyzické zátěži, kvalitu motivačních výzev, snadnost sledování plnění cílů.

Aplikace

Hodnocení zohledňuje ovládání a přizpůsobení aplikace, snadnost instalace a míru interakce mezi zařízením a chytrým telefonem. Tyto zkoušky byly samostatné pro operační systémy Android a iOS.

Baterie

Známka za rychlost nabíjení se odvíjí od doby, za kterou se zcela vybitá baterie dostane na 100 %. Kromě toho laboratoř sleduje a komentuje ještě další vlastnosti spojené s nabíjením, například zpracování nabíječky, způsob nabíjení, upozornění na nízký stav baterie a podobně. Tyto vedlejší zkoušky již však na hodnocení nabíjení nemají vliv.

Před měřením výdrže baterie zajišťujeme, aby měly všechny výrobky stejné podmínky. Na spárované telefony se v průběhu testování posílají SMS zprávy a kontaktují se klasickými telefonními hovory. Jiné V průběhu „denní“ části testovacího cyklu musejí být všechny hodinky a náramky nošeny na ruce zaměstnanců laboratoře.

Samotný testovací cyklus je rozdělen na tři sekce – již zmiňovanou denní, večerní a noční. Denní část probíhá od deseti dopoledne do šesti večer. Každý telefon spárovaný s testovaným výrobkem za tu dobu přijme 35 SMS a tři telefonní hovory – toto množství odpovídá zhruba sedmi SMS, 10 mailům a 18 notifikacím ze sociálních sítí. Večerní fáze trvá od šesti do dvanácti. Přístroje v této době vkládáme do laboratorních „šejkrů“, které hodinky a náramky v každou hodinu probouzí na deset minut. V noci se s výrobky nijak nemanipuluje.

Vlastnostia výbava

Hodnocení výbavy sestává z řady menších zkoušek. Známka za konektivitu zohledňuje přítomnost různých prvků pro navázání spojení: GPS, wi-fi, Bluetooth, 3G, 4G nebo například NFC, které je možné využít při bezkontaktním placení.
V hodnocení fitness funkcí jsme kromě základní výbavy, jako je krokoměr, ušlá vzdálenost, výpočet spálených kalorií a monitoring spánkové aktivity, zohlednili také následující výbavu: integrovaný výškoměr, měření nastoupaných a sestoupaných metrů, integrovaný srdeční monitor, možnost propojit náramek s externím srdečním monitorem, nastavení denních cílů, automatické rozpoznání různých aktivit, možnost manuálně změnit právě vykonávanou fyzickou aktivitu a motivační zprávy a upozornění.

V chytrých funkcích jsme hodnotili přítomnost upozornění na textovou zprávu, e-mail nebo zprávu ze sociálních sítí, možnost jejího přečtení a možnost na ni odpovědět, dále upozornění na příchozí telefonní hovor a možnost jeho přijetí a také ovládání hudby i fotoaparátu mobilního telefonu.

Známka za výbavu odráží následující vlastnosti: voděodolnost, dotykový displej, podsvícení displeje, přítomnost budíku a údaji o čase a velikost vnitřní paměti.

Přihlásit