Test tabletů 2021

Publikováno v časopise 12/2021

Tablety už dávno nejsou jen zařízení pro domácí zábavu. Výrobci svojí nabídkou v tomto segmentu uspokojí jak méně náročné uživatele, tak i profesionály, kteří od svých strojů očekávají jen to nejlepší. Jak jsou ale jednotlivé modely povedené v kontextu zbytku trhu? Otestovali jsme několik nových přístrojů.

Trh s tablety v uplynulých letech prošel značnými změnami. S rozvojem moderních technologií totiž tato placatá zařízení našla uplatnění i v situacích, ve kterých byly dříve překážkou jejich výkonové limity. Koho by například ještě před pár lety napadlo, že by se profesionální živý video přenos stříhal v reálném čase a současně vysílal právě za použití tabletu? Dnes i na tento vcelku komplexní úkon stačí několik kamer s bezdrátovou konektivitou, výkonný tablet, správná aplikace a připojení k internetu.

Zatímco větších a výkonnějších tabletů je na trhu spousta, menší jsou dále na ústupu. Kromě vytrvalého růstu rozměrů telefonů je nepochybně důvodem také posun v očekáváních, která uživatelé od nových tabletů mají. V malém těle se zpravidla nenajde tolik místa pro výkonný hardware, efektivní chlazení nebo baterii s delší výdrží. Menší tablety tak nebývají nejlepší volbou pro náročnější aplikace, konzumaci multimediálního obsahu či hraní videoher. Výše popsané ale rozhodně není pravidlem, jak ostatně ukázal i náš test.

Trh se vyvíjí a spolu s ním se musejí vyvíjet i naše laboratorní zkoušky. I když na první pohled složení naší hodnoticí tabulky může vypadat podobně, provedli jsme v testovacích procedurách několik změn. Mnohem komplexněji nyní zkoušíme výpočetní výkon zařízení a pozměnili jsme také složení zkoušek souvisejících s baterií. Kvůli těmto změnám nové výsledky nejsou zcela srovnatelné s výsledky našich starších testů. Jak si tedy nové produkty vedly?


větší tablety (10 a více palců) (porovnat)

menší tablety (6–⁠10 palců) (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tablety (38 výrobků)
poslední aktualizace: 28.2.2023


Přihlásit