Jak testujeme bezdrátová sluchátka

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • kvalita zvuku: 45 %
  • rušivé vlivy: 5 %
  • potlačení hluku: 10 %
  • komfort a obsluha: 20 %
  • baterie: 15 %
  • zpracování: 5 %

Kvalita zvuku

Porota sestává z pětice školených mužů i žen různého věku a hudebního vkusu. Všichni hodnotitelé musejí mít zdravý sluch a být schopni poznat i sebemenší nuance mezi testovanými produkty.

Zkoušky probíhají v místnosti simulující běžný obývací pokoj. Jednotlivé hudební soubory musejí být kvalitní, bez komprese a pouštěné přes aktuální telefon s co nejlepší výbavou.

Zvoleny byly čtyři skupiny nahrávek. Klasická hudba zahrnuje symfonii i operu, jazz, klavírní party i zpěv, rockové hudbě nesmějí chybět pořádné basy a kytarové riffy. Pro hodnocení reprodukce mluveného slova slouží podcasty s ženskými i mužskými hlasy. Sluchátka vybavená aktivním potlačením poslechové testy podstupují s touto funkcí zapnutou. V případě, že jsou dodávána i s kabelem, jsou testy opakovány s ním.

K hodnoceným vlastnostem patří schopnost reprodukce vysokých, středových i nízkých

tónů, celková vyváženost zvuku, prostorovost, šum, (ne)zkreslení, absence zvukových vad (praskání, hučení) či dynamika. 

Rušivé vlivy

V rámci zkoušky úniku zvuku se přehrávají nahrávky (výrazné techno a rock) na maximální hlasitost, která je posluchači stále vnímána jako snesitelná (zhruba 85 dB). Pětice dobrovolníků následně z těsné blízkosti (cca 10 cm) hodnotí, do jaké míry zvuk uniká do okolního prostoru.

Dále se laboratoř zaměřuje na případné rušivé zvuky pro posluchače, které by sluchátka mohla vydávat při pohybu – zda pohyb nevytváří nepříjemné tření apod.

Sleduje se také pasivní zvuková izolace sluchátek (tj. jak sluchátka vzhledem ke svému designu vytěsňují zvuk z okolí), která však nemá váhu na celkovém hodnocení.

Aktivní potlačení hluku

V testovací místnosti jsou pouštěny zvuky kontinuální (např. hučení v letadle, ve vlaku či jiném dopravním prostředku, klimatizace, zvuky dálnice) a cyklické (projíždějící auta či motor v různých otáčkách), dále konverzace a jiné zvuky, které jsou pro účely testu vhodné, a následně se hodnotí míra potlačení daného zvuku.

Kromě toho byla funkce pro účely srovnání a odhalení případných falešných rušení zapnuta i v tiché místnosti.

Komfort a obsluha

Snadnost obsluhy a pohodlnost ověřuje trojice expertů. Nezapomínáme ani na kvalitu integrovaného mikrofonu – nakolik srozumitelné byly hovory v případě používání mikrofonu v tichém i hlučném prostředí.

Zkouška nazvaná komfort v různých situacích odráží, nakolik pohodlné je nošení a používání sluchátek, sundávání a nasazování, používání v pohybu či zároveň s brýlemi. Známka za každodenní používání sestává z hodnocení běžného nastavení, používání tlačítek a jiných ovládacích prvků, ovládání skrze mobilní aplikaci, rychlosti zapnutí či vybavenosti různými indikátory. Známka za obsluhu při nabíjení je do velké míry ovlivněna přítomností ukazatelů stavu baterie.

Baterie

Bereme v potaz jak délku provozu od úplného nabití po vybití, tak i výdrž baterie po 15minutovém nabíjení a samotnou rychlost nabíjení. V případě true wireless sluchátek hodnotíme i kapacitu nabíjecího pouzdra. Rychlost nabíjení má v případě sluchátek do uší vyšší váhu než sluchátka s hlavovým mostem, která mají mnohem větší baterii, a nemusejí se proto nabíjet zdaleka tak často.

Přihlásit