Test čajových svíček 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2021

V zimě se více než jindy snažíme různými způsoby kompenzovat nedostatek světla. Temné dny mohou zpříjemnit i čajové svíčky. Nabídka na trhu je velká a na první pohled vypadají všechny téměř identicky. Jsou opravdu stejné, nebo se mezi nimi najdou rozdíly? Odpovídá délka hoření slibům na obalech? Kolik vosku zůstane po dohoření nevyužito? Odpovědi přináší náš test dvaadvaceti vzorků čajových svíček.

K období konce roku neodmyslitelně patří klesající teplota a zkracující se dny. Během adventu tráví lidé více času doma, kde k příjemné atmosféře může přispět třeba i záře linoucí se z čajové svíčky.

Podává se čaj, pánové

A jak vlastně menší svíčky, nejčastěji prodávané v hliníkovém kalíšku, přišly ke svému přívlastku? Pojmenování „čajové“ odkazuje k původnímu účelu těchto svítítek, kterým bylo udržování teplého nápoje, zejména čaje, v konvici na nahřívacím vařiči.

V současné době se čajové svíčky používají kromě původního účelu do jednoduchých skleněných či keramických svícínků, ale využití najdou například také v různých druzích solných lamp či aroma lamp. Jsou určeny do interiérů, ale při některých příležitostech, například vzpomínkových aktech, se používají coby výraz piety i ve venkovních prostorách.

Pohoda za pár kaček

Do našeho testu jsme zařadili dvaadvacet sad čajových svíček z nejrůznějších obchodů od supermarketů přes drogerie až po nábytek. Balení obsahují od čtyřiadvaceti do sta čajových svíček a ceny se pohybují od 60 haléřů až po čtyři koruny za svíčku. Deklarovaná délka hoření má u testovaných vzorků rozpětí tři a půl až osm hodin. Hned na úvod můžeme prozradit, že většina svíček deklaraci dodržela, ba co víc, hořela déle, než sliboval obal. I svíčka hořící nejkratší dobu (v našem testu byla nejkratší naměřená doba hoření tři hodiny a sedm minut) tedy za pár korun poskytne několikahodinové světlo.

Abychom byli spravedliví, všem produktům jsme zajistili při testování stejné podmínky. Prověřovali jsme je v laboratorním prostředí s řízenou vlhkostí i teplotou, svíčky byly také umístěny ve speciálních kójích, abychom je ochránili například před průvanem způsobeným pohybem laboratorních pracovníků. V testu jsme měřili, jak dlouho svíčky hoří a zda délka hoření odpovídá deklaraci. Neopomněli jsme ani požární bezpečnost.


Testované výrobky - čajové svíčky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čajové svíčky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 2.12.2021


Přihlásit