Test chlazeného listového těsta 2021

Publikováno v časopise 12/2021

Listové těsto není vyloženě sezónní pochutina, přesto jeho čas obvykle přichází v závěrečných měsících roku. Při přípravě silvestrovského slaného pečiva či štrúdlů všeho druhu se velmi často sahá po hotovém těstě. Po sedmi letech jsme se na něj opět podívali a máme pro všechny dobrou zprávu: kvalita se za tu dobu zlepšila.

Po sedmi letech jsme zopakovali test listového těsta. V obchodech jsme nakoupili 14 různých chlazených polotovarů listového těsta. Většina z nich obsahovala margarín, avšak do výběru jsme zařadili i výrobky s máslem.

V první části testu jsme sledovali množství tuku a jeho složení. Test před sedmi lety v některých výrobcích odhalil vysoká množství zdraví nebezpečných trans nenasycených mastných kyselin a tato analýza nesměla chybět ani tentokrát. Letošní test ukázal, že v tomto ohledu se situace výrazně zlepšila. Dalším bodem testovacího programu byly praktické pekařské zkoušky. Při nich laboratoř sledovala, jak dobře těsta poslouží při výrobě sladkého i slaného pečiva. Dobrou zprávou je, že ačkoliv se výkony jednotlivých výrobků lišily, žádný nás při pečení nezklamal.

Úspěšně si polotovary vedly i při ověřování mikrobiologické čistoty. To proběhlo u vzorků, které byly v původních obalech a za předepsaných podmínek skladovány až do posledního dne deklarované trvanlivosti. Na konci životnosti se pak v těstě počítalo celkové množství mikroorganismů a zvlášť ještě kvasinek a plísní. Posledně jmenované jsou nejčastější příčinou toho, že se listové těsto zkazí.


chlazená listová těsta (porovnat)

chlazená listová těsta deklarující v názvu máslo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chlazené listové těsto (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.12.2021


Přihlásit