Přibývá zemí, kde se mobily nedodávají se sluchátky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.11.2021   

Francouzský parlament schválil zákon, který má za cíl snížit ekologickou stopu digitálních technologií. Ruší mimo jiné povinnost výrobců mobilních telefonů přibalovat ke svým výrobkům sluchátka.

Zákon byl přijat 2. listopadu 2021. Podle prováděcí vyhlášky stačí, aby výrobce zajistil dostupnost kompatibilních sluchátek po dobu prodeje telefonu. Od povinného prodeje sluchátek společně s telefonem již ustoupily i další evropské země.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir tento krok vítá – ovšem jen z části. Podle ní jsou dodávaná sluchátka často nekvalitní a testy opakovaně ukázaly, že zkreslují zvuk. Mnoho spotřebitelů si tak pro větší pohodlí kupuje kvalitnější výrobky a často volí bezdrátové. Sluchátka bývají považována za způsob, jak omezit působení mobilních vln na oblast hlavy, ale tomu lze zabránit také použitím funkce reproduktoru v telefonu. Kabelová sluchátka z balení mobilů navíc zvyšují množství produkovaného odpadu. .

Stejný zákon však podle našich kolegů obsahuje také ustanovení, která jsou velmi sporná. Například na repasované mobily se bude vztahovat poplatek za autorská práva při soukromém kopírování uměleckých děl, stejně jako je od roku 1985 uplatňován u nosičů VHS nebo CD-ROM. Jde o značně diskutabilní bod. Uživatelé mobilních telefonů zpravidla obsah nekopírují, nýbrž využívají streamovacích služeb. Kromě toho se tak automaticky zvýší cena repasovaných zařízení, která jsou součástí ekologické snahy o udržitelnost.

Přihlásit