TEST: 105 nově testovaných fotoaparátů

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2023 Obsah březnového dTestu

Vydáno: 22.12.2009   

Fotoaparát může být vhodný dárek na poslední chvíli. Abyste v obchodě nemuseli dlouho přemýšlet, otestoval časopis TEST 105 aktuálních modelů fotoaparátů. V testu jsou jednoduché i pokročilé kompakty i zrcadlovky. Výsledky testu lze získat okamžitě do e-mailové schránky při platbě přes SMS.
Kvalita zejména kompaktních fotoaparátů je kolísavá a nezáleží příliš na ceně. V nejlevnější cenové kategorii okolo tří tisíc korun zpravidla žádné výjimečně kvalitní přístroje nejsou. Za cenu okolo čtyř tisíc korun lze již pořídit fotoaparát s celkovým hodnocením „dobře“. Některé dražší modely ovšem pořídí stejně špatné fotky, jako ty nejlevnější.

Vybrat si z obrovské nabídky přístrojů není snadné. „Nevyplatí se vybírat podle rozlišení. Vyšší rozlišení neznamená kvalitnější snímky, spíše to bývá naopak,“ radí při výběru Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Žhavé novinky na trhu také nebývají nijak lepší než starší modely. Vyplatí se kupovat fotoaparáty, které jsou na trhu již déle, neboť jejich cena klesla a kvalitou za novými nijak nezaostávají.

Časopis TEST zveřejnil nové výsledky testu 105 fotoaparátů všech kategorií. Test obsahuje výsledky všech fotoaparátů testovaných v roce 2009, tedy i starších, levnějších modelů. „Z jednoduchých kompaktů získalo pouze 23 výrobků známku „dobře“ a jsou tedy vhodné ke koupi,“ uvádí Václav Beneš. Většina fotoaparátů na trhu má pouze průměrnou kvalitu a nákup drahého ne příliš vydařeného fotoaparátu může snadno zkazit radost z vánočního dárku.

Test uspokojí jak nenáročné uživatele, kteří si snadno podle celkového hodnocení a ceny vyberou ten správný kompakt, ale i náročnější fotografy, kteří si mohou vybrat podle detailních tabulek shrnujících výkony a vybavení přístrojů v objektivních testech. Detailní hodnocení je k dispozici jak u kompaktů, tak u zrcadlovek a systémových fotoaparátů.

Výsledky testu všech fotoaparátů za rok 2009 jsou k dispozici na www.dtest.cz. Při platbě zasláním SMS zprávy dostanou spotřebitelé kompletní výsledky okamžitě do své e-mailové schránky. Podle výsledků se lze snadno a okamžitě rozhodnout pro kvalitní výrobek nebo si ověřit správnost volby. „Lze tak ušetřit tisíce korun a získat záruku, že dárek opravdu potěší,“ dodává Beneš. 

Test fotoaparátů vyšel v prosincovém vydání časopisu TEST a v rozšířené podobě na www.dtest.cz.  

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit