Test žvýkaček odhalil řadu nežádoucích látek

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.11.2021   

Žvýkačky jsou oblíbenou pochutinou, ale většina jich obsahuje látky, které škodí zdraví. V rakouském testu složení obstála necelá čtvrtina.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk před pěti lety odhalila, že žvýkačky běžně obsahují problematický oxid titaničitý neboli titanovou bělobu, butylhydroxyanisol (BHA) a butylhydroxytoluen (BHT). Rakouské spotřebitelské sdružení VKI v létě 2021 otestovalo na obsah těchto látek 101 druhů žvýkaček různých značek a příchutí. Pouze 21 vzorků neobsahovalo žádnou ze zjišťovaných nežádoucích složek.

Oxid titaničitý (E171) je bílé barvivo používané ve formě nanočástic. Předpokládá se, že vyvolává mutagenní efekt a je karcinogenní. Velmi často se používá ve žvýkačkách a jiných sladkostech nebo v potahovaných tabletách. Nelze u něj určit přijatelnou denní dávku. Podle EFSA se oxid titaničitý může hromadit v těle. Úřady Evropské unie již pracují na legislativních textech, které mají zakázat používání titanové běloby v potravinách. Ve Francii se tak už stalo. Oxid titaničitý se vyskytuje také v kosmetice, například jako UV filtr v opalovacích krémech, nejsou však důkazy o tom, že by se mohl vstřebávat kůží.

Butylhydroxianisol (BHA) a butylhydroxitoluen (BHT) se v potravinách používají hlavně kvůli svým antioxidačním účinkům – udržují trvanlivost tuků, barev a chuti. Obě látky jsou považovány za původce pseudoalergie u citlivých jedinců. Pokusy na zvířatech také hovoří o karcinogenních účincích. Jsou považovány za endokrinní disruptory. Ačkoliv je jejich množství ve žvýkačkách malé, mohou škodit. Endokrinní disruptory jsou totiž obsaženy v mnoha produktech a v průběhu dne se jich do organismu může dostat více, hromadit se a navzájem posilují svůj nežádoucí účinek. Proto je dobré se jim co nejvíce vyhýbat.

Žádnou z těchto tří látek neobsahovaly testované žvýkačky značek DOC`s, Donto dent, Excitemint ActiveAIR, Fini, Forest GUM, Gumball, Natural Base Gum, Rowntrees's, SensiDent, True Gum a White Flamingo.


Přihlásit