Vánoční cukroví: pozor na nekvalitní tuky

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 12/2009

Výroba vánočního cukroví v domácnostech jako jeden ze symbolů Vánoc není už zdaleka takovým fenoménem jako dříve. Především kvůli úspoře času dnes řada spotřebitelů nakupuje vánoční cukroví z průmyslových pekáren. Je to dobře, nebo špatně?

Mýty o vánočním cukroví

Naprostá většina lidí považuje domácí vánoční cukroví za kvalitnější oproti průmyslově vyráběnému srovnatelnému zboží. Absolutně to ale neplatí. Základním předpokladem pro kvalitu „vlastního cukroví“ je totiž nákup kvalitních surovin k jeho přípravě a také kulinářská zkušenost. To při stále upadající kultuře domácího vaření či pečení a poklesu kuchařských znalostí, zejména u mladé generace, není zrovna vždy splnitelným předpokladem a domácí pečení tak nemusí nutně vyšší kvalitu domácího cukroví znamenat.
Preference domácího cukroví tak spíše vychází z psychologie, podle které má člověk větší radost z výsledků vlastní práce než z práce někoho jiného. Mezi lidmi náchylnými k různým formám okultismu je také rozšířena představa, že hnětením těsta a vůbec fyzickým kontaktem s potravinářskou hmotou se do výsledného výrobku přenáší část vložené lidské energie, takže příslušné potraviny člověka při konzumaci více „nabíjí“. To se ale dosud v žádném vědeckém výzkumu neprokázalo. Jistým mýtem je také alibistická představa, že vánoční cukroví jako potravina s obvykle vysokým obsahem cukrů dodává zvláště v zimních měsících tělu potřebnou energii obdobně, jako když se medvěd před zimním spánkem „napráskne“ a následně může z nastřádaných zásob bez problémů ulehnout k dlouhému zimnímu spánku. Cukr sice zdrojem energie skutečně je, konzumovat jej ale v množství „větším než obvyklém“ není žádné terno, není-li zvýšená konzumace kompenzována zvýšenou pohybovou aktivitou.Přihlásit