Naučí se auta komunikovat i jazyky menších zemí EU?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.10.2021   

Slovinské ministerstvo kultury vyzvalo všechny prodejce a dovozce automobilů, aby do šesti měsíců splnili požadavky tamějšího jazykového zákona a zavedli ve svých vozech uživatelské rozhraní ve slovinštině.

Ministerstvo požaduje, aby prodejci a dovozci přeložili všechny informační, zábavní, navigační a informační systémy do slovinštiny v automobilech určených pro slovinský trh, a to na základě nařízení zákona, podle kterého „v zařízeních pro elektronickou komunikaci a digitální ovládání musí být umožněna volba slovinštiny“.

Tento krok navazuje na inciativu spotřebitelské organizace ZPS a slovinské automobilové asociace, o které jsme vás již informovali. Slovinština patří k oficiálním jazykům Evropské unie stejně jako čeština. Slovinskou mutaci svých systémů mají už vozy Audi, BMW, Dacia, Honda, Hyundai, Mercedes-Benz, Mini, Porsche, Renault, Seat, Škoda, Tesla, Volkswagen a Volvo.

Kromě bezpečnostních aspektů, které jsou úzce spojeny se správnou a jednoduchou komunikací s vozem, je rovněž důležité, aby spotřebitelé s méně rozšířenými národními jazyky nebyli diskriminováni. To platí pro všechna digitálně ovládaná zařízení a rozhodnutí by mělo platit nejen pro automobily. Uživatelská rozhraní nepodporující slovinštinu mohou u spotřebitelů bez znalosti cizích jazyků zapříčinit problémy s nastavením. Podle ZPS je znepokojivé, že více než polovina značek elektronických zařízení nabízených na slovinském trhu nekomunikuje v místním úředním jazyce. To může vést k nebezpečným situacím, zejména když se jedná o provoz vozidla a jeho bezpečnostních systémů.

Přihlásit