Jak vybrat lněný olej

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.9.2021

Lněný olej je v mnohém specifický. Má charakteristickou oříškovou, mírně nahořklou chuť i specifickou vůni. Dále vyniká velmi vysokým podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou velmi zajímavé z nutričního hlediska, ovšem na druhou stranu snižují odolnost oleje vůči žluknutí a působení vysokých teplot. Díky výše zmíněným vlastnostem je lněný olej vhodný pro studenou kuchyni a musí se s ním zacházet opatrně.

Lněný olej se většinou prodává v nerafinované formě v malých tmavých lahvích. Malý objem lahví pomáhá zajistit, že se poměrně choulostivý olej brzy spotřebuje; tmavé sklo chrání obsah před světlem. I při skladování doma je třeba vyhradit lněnému oleji spíše chladnější místo bez přístupu světla.

Lněný olej je zajímavý především vysokým, 53% podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin, což z něj činí jeden z nejbohatších zdrojů těchto látek. Někdy se proto lněný olej prodává nikoliv jako potravina, ale jako doplněk stravy. Ten můžete snadno rozeznat podle označení „doplněk stravy“ na etiketě. U lněných olejů prodávaných coby doplňky stravy můžeme upozornit na jednu věc: mohou kromě oleje obsahovat i další přísady, například stabilizátory a antioxidanty. Ve lněném oleji prodávaném coby potravina žádné další ingredience nenajdeme. Při výběru si můžete informace o složení daného oleje přečíst na etiketě.

Posledním kritériem, které lze při výběru zohlednit, je způsob produkce. Část olejů se získává ze lnu pěstovaného v bio režimu. Takové výrobky snadno poznáte podle evropského zeleného bio loga.

Databáze testovaných výrobků

Lněný olej (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Přihlásit