Jak šetřit energiemi

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2021

Vzhledem k neustále rostoucím cenám by se měl každý zamyslet nad tím, zda může něco udělat pro snížení spotřeby energií nejen ve své domácnosti. Důvodem však nemusí být jen finanční úspora, ale i dobrý pocit, že díky své aktivitě pomáhá životnímu prostředí. I přestože škarohlídi budou tvrdit, že se jedná jen o kapky v moři. Snaha o snížení spotřeby energií je navíc podporována Evropskou unií i naším státem. Co tedy dělat, když chcete na energiích ušetřit?

Zvyšování energetické účinnosti. Jak na to?

O zvyšování energetické účinnosti hovoříme v souvislosti s opatřeními, která vedou k tomu, že při běžném chodu domácnosti, ale třeba i kanceláře se spotřebuje méně energií. Toho lze docílit více či méně ekonomicky náročnými opatřeními spočívajícími v rekonstrukci prostor, jako je například zateplení pláště domu, nebo ve výběru úspornějších spotřebičů. Ovšem své udělají i správné návyky, mezi které můžeme zařadit třeba vaření s pokličkami, ohřívání vody v rychlovarné konvici za předpokladu, že se ohřívá jen potřebné množství, praní prádla na nižší teploty, úplné naplnění myčky nádobí či pračky před zapnutím nebo vzdání se každodenního koupání ve vaně s horkou vodou.

Na zvyšování energetické účinnosti se zaměřuje i Evropská unie, a to například požadavky na eko­design a opravitelnost spot­řebičů. S ekodesignem souvisejí také změny energetických štítků, kdy se u jednotlivých druhů spotřebičů postupně provádí jejich přeštítkování. U některých druhů spotřebičů tak v současné době nenalezneme v nejlepší kategorii A vůbec žádného zástupce, jelikož se značně zpřísnily legislativní požadavky pro udělení nejlepšího hodnocení. Čeká se na budoucí vývoj, kdy tato hodnocení obdrží nové energeticky účinnější spotřebiče. Navíc ze škály písmen A-G zmizely plusy, které spotřebitele mátly.

Ke slovu se dostaly také požadavky na opravitelnost spotřebičů. Mnoho lidí vzpomíná na bytelné spotřebiče z minulosti, které se tak rychle nerozbily a případně šly opravit. Může se sice jednat o nostalgií pokroucené vnímání minulosti, ovšem nejeden spotřebitel je přesvědčen, že se dnes vyrábějí věci, jejichž oprava je dražší než pořízení nového spotřebiče. I když jsme v testech neodhalili existenci takzvaných kazítek, která by výrobci úmyslně instalovali, aby zkrátili životnost svých výrobků, někdy se stává, že výrobek je složen z méně kvalitních součástek, a tak se rozbije těsně po uplynutí záruky.

Kotlíkové dotace a tak dále

Závazky vůči Evropské unii ohledně snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie vedou kromě jiného k tomu, že se Česko snaží prostřednictvím nejrůznějších dotací podpořit nové stavby i rekonstrukce, pokud mají zvýšit energetickou účinnost nebo pokud zavádějí výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Patrně nejznámější a nejhojněji využívané jsou kotlíkové dotace na pořízení nového kotle. V rámci programu Nová zelená úsporám lze alespoň částečně financovat například zateplení domu, zakoupení solárních panelů, tepelných čerpadel, systému rekuperace nebo využití tepla z odpadní vody.

K úsporám energií poslouží i příspěvek na poří­zení rolet, žaluzií či takzvaně zelené střechy. Dotace jdou v současné době tak daleko, že podporují i výsadbu zeleně v okolí bytových domů. Přitom také zahrnují poradenství a vypracování projektů k úsporám energií. Vyplatí se tedy informovat se, jaké dotační programy jsou nyní aktuální.

Novinkou letošního roku je například podpora elektromobility, tedy příspěvek na zřízení dobíjecí stanice. Zajímavou informací může být to, že dotace lze čerpat i na chaty a chalupy, pokud si jejich majitelé vyřídí kolaudaci pro trvalé bydlení a přidělení čísla popisného. To samozřejmě nebude možné vždy, ale stojí jistě za to ověřit si, jak to s konkrétní chatou či chalupou a lokálními podmínkami (ochotou obce) v daném případě je.

Projekt STEP

Na snižování spotřeby energií, které je jedním z prostředků v boji s energetickou chudobou, se zaměřuje i mezinárodní projekt STEP, jehož se dTest účastní společně s dalšími spotřebitelskými organizacemi z členských států Evropské unie. Jeho součástí je poskytování poradenství spotřebitelům postiženým či ohroženým energetickou chudobou. Získané poznatky a vytvořené materiály budou poskytnuty k dalšímu využití. Více o projektu se dozvíte na www.stepenergy.euwww.dtest.cz/step.


Přihlásit