Srovnání: Levné nákupy u sousedů 2021 – 1. díl

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2021 Obsah listopadového dTestu

Publikováno v časopise 10/2021

Před třemi lety jsme objeli okolní státy, abychom zjistili, jakou kvalitu mají tamější nejlacinější potraviny. Letos jsme pokus ve spolupráci se slovenskými kolegy ze Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) zopakovali. Objeli jsme šest zemí, v každé nakoupili podle stejného seznamu a následně porovnali složení nakoupených vzorků. Celkem se nám sešlo 79 výrobků. V tomto čísle se podíváme na ty chlazené a mražené, v příštím vydání vám pak přineseme informace o nechlazeném zboží.

Levné nákupy u sousedů 2021

  1. Srovnání: Levné nákupy u sousedů 2021 – 1. díl
  2. Srovnání: Levné nákupy u sousedů 2021 – 2. díl

Přestože se v posledních letech objevilo několik předpisů bojujících proti dvojí kvalitě potravin, pocit, že se za hranicemi prodává kvalitnější zboží, zcela nevymizel. Potvrzuje to i anketa, ve které jsme se na našich facebookových stránkách ptali spotřebitelů, proč vyrážejí za nákupy do zahraničí. Když shrneme nejpočetnější odpovědi, tak se jezdí do německých supermarketů pro prý kvalitnější (a někdy i cenově výhodnější) mléčné výrobky, uzeniny a sladkosti.

Zbývá jen zodpovědět otázku, proč se zákazníci domnívají, že jsou uvedené německé výrobky lepší. Naše testy totiž opakovaně potvrzují, že i v českých regálech najdeme velmi dobré potraviny. Zároveň však u řady komodit funguje několik cenově-jakostních tříd, což znamená, že ne vždy je to nejlevnější zároveň tím nejlepším. Domníváme se proto, že klíčem k odpovědi by mohly být právě rozdíly v úrovni cenově dostupných potravin.Přihlásit