Test sendvičovačů 2021

Publikováno v časopise 10/2021

Sendvičovač patří mezi oblíbené kuchyňské spotřebiče a není třeba jej příliš představovat. Křupavé tousty se šunkou, sýrem či jinou náplní můžete připravit k snídani, svačině i večeři a málokoho s nimi urazíte. Abychom vám pomohli s výběrem toho nejspolehlivějšího pomocníka, nechali jsme otestovat 14 sendvičovačů. Hlavní roli při testování měly praktické zkoušky zapékání sendvičů, zajímala nás však i obsluha, kvalita zpracování, spotřeba elektřiny a také bezpečnost přístrojů.

Zapečený sendvič je populární pokrm, který si můžete připravit kdykoliv během dne. Dá se konzumovat teplý i studený, výborně se hodí jako svačina pro děti do školy nebo na výlety. Jeho příprava je jednoduchá a rychlá. Mezi dva plátky toustového chleba vložíte náplň, obvykle šunku a sýr, a celý komplet zavřete do sendvičovače, jenž suroviny pomocí elektricky ohřívaných desek zapeče.

Za objevitele sendviče bývá považován hrabě John Montagu ze Sandwiche. Vznik tohoto pokrmu se datuje do druhé poloviny 18. století, kdy lord Sandwich poručil svému služebníkovi, aby mu přinesl maso mezi dvěma plátky chleba, aby ho mohl konzumovat jednou rukou. Traduje se, že hrabě byl vášnivým hráčem karet a jiných her a údajně nechtěl odkládat karty či přerušovat hru kvůli jídlu. Proto tento typ pokrmu dodnes nese jeho jméno – sandwich.

Dobré výsledky, ale i zaváhání

Do laboratoře jsme poslali 14 sendvičovačů, konkrétně šest základních a osm multifunkčních (více se o nich dozvíte v Nákupním průvodci). Čekala je série zkoušek, která měla prověřit jejich schopnosti, porovnat výkony a odhalit případné nedostatky. Nejvíce se na celkovém hodnocení podílely praktické testy zapékání. V každém modelu jsme nechali připravit dvě várky sendvičů, celkem tedy čtyři kusy. Za testovací sendviče jsme zvolili ty nejklasičtější – dva krajíce bílého toustového chleba, mezi nimi po jednom plátku sýra a šunky, z vnější strany potřené tenkou vrstvou másla.

Největší důraz jsme při posuzování kvality sendvičů kladli na senzorické vlastnosti. Laboratorní experti hodnotili jejich chuť, texturu, křupavost a celkový dojem. Dále jsme sledovali míru a stejnoměrnost opečení toustů. Pečlivě jsme zkoumali každou stranu hotových sendvičů a pomocí speciální barevné škály jsme stanovili procentuální část povrchu se správným stupněm opečení – to by mělo být zlatavě hnědé. Ideální sendviče by navíc měly mít zlatavé propečení rovnoměrně po celém svém povrchu a na obou stranách. Při praktických zkouškách jsme také měřili a porovnávali dobu přípravy sendvičů.

Celkově testování sendvičovačů nedopadlo vůbec špatně. Při bližším zkoumání výsledků jednotlivých zkoušek jsme ale narazili na dílčí nedostatky. Poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými toustovači jsme zaznamenali například v rychlosti přípravy, spotřebě elektřiny a také v konstrukční kvalitě. Pestré známky jsme rozdávali také v hodnocení samotného zapékání.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - sendvičovače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sendvičovače (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Přihlásit