Jak testujeme sendvičovače

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení:

  • zapékání: 50 %
  • obsluha: 35 %
  • konstrukce a zpracování: 5 %
  • bezpečnost: 5 %
  • spotřeba el. energie: 5 %

Zapékání sendvičů

V každém přístroji jsme nechali v laboratoři zapékat dvě várky sendvičů, celkem tedy čtyři kusy. Pokud některý sendvičovač pojme více kusů v jedné várce, například čtyři, zvýšili jsme adekvátně počet sendvičů. Za testovací sendviče jsme zvolili ty nejklasičtější – dva krajíce bílého toustového chleba, mezi nimi po jednom plátku sýra a šunky, z vnější strany potřené tenkou vrstvou másla.

Zapékat jsme začali ve chvíli, kdy kontrolka signalizovala, že je přístroj dostatečně zahřátý a připravený k provozu. Zapékání jsme zastavili, když byly sendviče na povrchu dozlatova opečené. Časová prodleva mezi první a druhou testovanou várkou byla 30 sekund. U každého modelu v laboratoři měřili dobu zahřívání a celkový čas zapékání obou várek sendvičů.

Hotové sendviče jsme hodnotili z hlediska kvality senzorických vlastností. Laboratorní experti posuzovali jejich chuť, texturu, křupavost a celkový dojem. Žádoucí byly křupavé a dozlatova propečené tousty s rozteklým sýrem a lahodnou chutí. Senzorické hodnocení mělo největší váhu na celkové známce za zapékání.

Dále jsme sledovali míru a stejnoměrnost opečení toustů. Pečlivě jsme zkoumali každou stranu hotových sendvičů a digitálně jsme měřili míru opečení. Pomocí speciální barevné škály jsme vypočítali procentuální část povrchu se správným stupněm opečení – to by mělo být zlatavě hnědé. Ideální sendviče by navíc měly mít zlatavé propečení rovnoměrně po celém svém povrchu a na obou stranách.

Obsluha

Obsluhu sendvičovačů posuzovali tři laboratorní experti. Hodnotili instrukce a návod k použití, konkrétně zda jsou kompletní, přehledné a srozumitelné, dále jednoduchost používání přístroje včetně vkládání a vyndávání zapékacích desek, stabilitu během provozu, snadnost manipulace a možnosti skladování. Zaměřili se rovněž na čištění sendvičovačů, testovali jednoduchost údržby i tendence přístrojů k ulpívání zbytků jídla, nečistot a šmouh či otisků prstů. Právě zkoušky čištění měly na celkovou známku za obsluhu největší vliv.

Konstrukce a zpracování

Do celkového hodnocení promluvily také výsledky posouzení konstrukčního zpracování přístrojů. Laboratorní experti zkoumali kvalitu provedení sendvičovačů, zaměřili se na bytelnost konstrukce, použité materiály a jejich odolnost, pečlivé zasazení jednotlivých dílů, lícování a spoje. Dále posuzovali provedení ovládacích prvků, značení a barev. U sendvičovačů jsme také nechali otestovat odolnost povrchu zapékacích desek vůči poškrábání.

Spotřeba elektrické energie

V laboratoři se měřila celková spotřeba elektrické energie během zapékání sendvičů. U modelů s vypínačem jsme nechali měřit také spotřebu elektřiny ve stand-by režimu. Výsledky spotřeby ve stavu stand-by se nepromítají do hodnocení, nedostatečná známka ho však limituje.

Bezpečnost

Podle příslušných norem laboranti testovali elektrickou a teplotní bezpečnost sendvičovačů. Kontrolovali přítomnost výstražných symbolů a bezpečnostních prvků spojených s používáním elektrického proudu. Také měřili teplotu různých míst na povrchu přístroje během jeho provozu a zaznamenávali nejvyšší naměřenou i konkrétní místo a materiál, ze kterého byl nejrozpálenější bod vyroben. Následně u každého modelu vyhodnocovali riziko popálení.

Některá hodnocení mohou být limitována nedostatečným výsledkem zkoušky bezpečnosti a spotřeby el. energie ve stand-by režimu.

Přihlásit