Když má belgický pasažér právo na odškodnění, může žalovat aerolinky i po základní lhůtě

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.9.2021   

Pokud letecká společnost neoprávněně odmítne vyplatit odškodné za zpožděný nebo zrušený let, může spotřebitel uplatnit svá práva do pěti let od data cesty, rozhodl belgický kasační soud.

Podle předpisů EU lze žádat o kompenzaci ze strany aerolinek v případě, že měl let zpoždění tři nebo více hodin či byl zrušen. Výjimkou jsou situace, kdy je zpoždění nebo zrušení způsobeno mimořádnými okolnostmi. Částka se pohybuje v rozmezí 250–600 eur podle délky cesty. Podmínkou je zažádat o odškodnění v určitém termínu, který se v jednotlivých zemích liší.

V Belgii je lhůta jeden rok ode dne letu. Kasační soud však doplnil toto pravidlo o důležitou výjimku. Stále platí podmínka obrátit se na dopravce do jednoho roku od cesty, ale pokud letecká společnost žádost odmítne, aniž by k tomu měla zákonné právo, prodlužuje se doba, během které může spotřebitel usilovat o svá práva, na pět let. To znamená, že pak má dostatek času, aby se obrátil na soud. I v takovém případě je nutné, aby byly splněny všechny podmínky dané legislativou, a cestující musí prokázat, že kompenzace mu byla odmítnuta v rozporu se zákonem, připomněla organizace Test-Achats.

Přihlásit