Známá společnost provádějící genetické genealogické testy možná nezákonně nakládá s osobními údaji

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.9.2021   

Norský úřad zahájil šetření proti společnosti MyHeritage, která mimo vytváření rodokmenu nabízí také genetické testy. Výsledkem může být mnohamilionová pokuta.

MyHeritage patří mezi nejpopulárnější subjekty nabízející genetické testy. Podle spotřebitelské organizace Forbrukerrådet jejich služeb využily statisíce Norů. Společnost však podle našich kolegů porušuje právní předpisy o ochraně údajů, a proto v březnu loňského roku podali stížnost k norskému úřadu pro ochranu osobních údajů. Jde o obzvláště závažný případ, protože jde o genetický materiál a vztahují se na něj přísnější pravidla. Kód DNA je nejcitlivějším soukromou informací.

MyHeritage vyžaduje od svých zákazníků podepsání smlouvy, která pro ně není srozumitelná. Obsahuje přes 200 stran a je plná medicínské a právní terminologie. Společnost si v ní vyhrazuje neomezené právo měnit podmínky. Není jasné, jak přesně bude zacházet s nejosobnějšími údaji a komu budou předávány.

Úřad pro ochranu osobních údajů zahajuje na základě odhalení spotřebitelské organizace vyšetřování postupů MyHeritage. Pokud následně dojde k uložení pokuty, ta by mohla dosáhnout částky 20 milionů eur.

Přihlásit