Některé nekalé praktiky zdražují školní tašky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.9.2021   

Německá společnost Fond Of GmbH musí zaplatit milionovou pokutu za nezákonné určování cen. Společnost nabízí školní batohy a tašky značek Ergobag a Satch.

Výrobce školních batohů a tašek značek Ergobag a Satch již řadu let stanovuje minimální ceny svých výrobků a dohlíží na to, aby je maloobchodníci neprodávali za nižší částky. V testu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest v roce 2019 si vedly nejlépe právě modely Ergobag, ale byly rovněž nejdražší (až 259 eur). 

Spolkový antimonopolní úřad zjistil, že společnost Fond Of GmbH používá k prosazování svých minimálních cen vůči prodejcům sankce, ovšem dle zákona smí výrobce vydávat pouze nezávazná cenová doporučení. Úřad proto potrestal Fond Of GmbH pokutou ve výši 2 milionů eur. Podle vedoucího úřadu Andrease Mundta je stanovení cen často na úkor spotřebitelů. Rodiče jsou většinou ochotni zaplatit za bezpečnost svých dětí, zejména pokud jde o školní batohy a tašky, a výrobce toho zneužívá.

Výrobce Fond Of nyní prodává výrobky dráž než v době spotřebitelského testu, ale někteří online prodejci je již nabízejí podstatně levněji.

Přihlásit